Kuchyně a koupelny se u nás modernizují nejčastěji

Dvě třetiny z nás realizovaly v posledních pěti letech rekonstrukci bydlení. Nejčastěji modernizujeme obytné prostory jako je koupelna, kuchyně nebo obývací pokoj. Málo pozornosti ale věnujeme okolí domu, balkonu, garáži či zabezpečení.

Češi se do rekonstrukcí pouští, až když není vyhnutí. Za úvěr na přestavbu se ale nestydí

Podle 88 % Čechů je běžné vzít si na rekonstrukci úvěr. Pouze necelá 4 % lidí svěřují realizaci úprav čistě do rukou profesionálů. Inspiruje nás zejména vlastní zkušenost a televizní pořady o bydlení. Ukázala to anketa Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.

Polovina respondentů se k rekonstrukci odhodlala, protože ji považovala už za velmi nutnou. Dalších 27 % dotázaných k úpravám motivovala touha změnit vzhled svého bydlení. Pro pětinu respondentů, kteří renovují často, je důležité žít v moderním bytě či domě zařízeném podle aktuálních trendů. Většina dotázaných (84 %) realizovala spíše úpravy menšího rozsahu. Pouze 16 % účastníků ankety potřebovalo na rekonstrukci stavební povolení.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí)

Na co se při rekonstrukci zaměřujeme?

Téměř polovina z nás bydlení hlavně modernizuje a klade důraz na aktuální trendy a design. Snažíme se ale i efektivně hospodařit s malým prostorem a rozšiřujeme obytnou plochu, na což se při rekonstrukci zaměřilo 30 % respondentů.

„Více než 27 % dotázaných investovalo také do technologií a úprav, které pomáhají snížit výdaje za energie," doplňuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Až desetina respondentů uvedla, že jejich cílem je mít bydlení zařízené podobně jako jejich známí či slavné osobnosti. Na požadavky bezbariérového bydlení a ergonomie ale berou ohled pouze necelá 4 % respondentů.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí; bylo možné označit více možností)

Jak snižujeme náklady za energie?

Výdaje za energie tvoří velkou část našich rozpočtů. K nejčastěji realizovaným opatřením, která zabraňují únikům tepla, patří výměna oken či balkónových dveří. Lidé rovněž zateplují obvodové stěny (34 % dotázaných), pořizují si nové systémy vytápění a vyměňují staré kotle za modernější (23 %). Téměř pětina z nás si pořídila novou střechu. Jen 5 % respondentů instalovalo alternativní zdroje energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo solární panely.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí; bylo možné označit více možností)

Co rekonstruujeme nejvíce?

Nejčastějším místem rekonstrukcí jsou části bytu nebo domu, kde trávíme většinu volného času a zároveň jsou naší vizitkou před návštěvami. Jsou jimi kuchyně (50 %), koupelna (48 %), obývací pokoj (48 %), ložnice (41 %), předsíň nebo vstup do domu (34 %) a dětský pokoj (28 %). Méně často investujeme do modernizace rozvodů energií, odpadů a kanalizací, šaten a úložných prostor, okolí domu, balkonu, zabezpečení a garáží.

Z čeho rekonstrukce financujeme?

Dvě třetiny respondentů si zaplatily rekonstrukci z vlastních úspor. Téměř čtvrtina dotázaných finančně podpořila rekonstrukci pomocí úvěru od stavební spořitelny.

„Pro 88 % respondentů je běžné vzít si na rekonstrukci úvěr. Tři čtvrtiny dotázaných vidí ideální dobu splacení takového úvěru mezi 5 a 10 lety," komentuje Jitka Jechová uvažování Čechů nad financováním rekonstrukcí.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí; bylo možné označit více možností)

Kdo nám pomáhá při rekonstrukci?

V polovině případů přizveme řemeslníky. Pouze necelá 4 % lidí ale svěřují celý proces rekonstrukce čistě profesionálům. Nikdo z dotázaných si netroufá objednat řemeslníky naslepo, nejčastěji nám je doporučí známí. Pokud už jsme někdy rekonstruovali, oslovíme je znovu. Pětina respondentů vyhledává na internetu, pročítá si diskuze a zkušenosti ostatních.

Od architektů, designérů a bytových stylistů si nechalo poradit jen 19 % respondentů. Bezmála 5 % dotázaných ale zpětně lituje, že svůj záměr předem nekonzultovalo s bytovými designéry.

„Při rekonstrukcích a přestavbách jsou rady ze strany odborníka k nezaplacení. Dobrý architekt nebo designér díky svým zkušenostem pomůže vytvořit efektivní a přitom pohodlné bydlení. Investice do služeb těchto profesionálů se tedy určitě vyplatí," poukazuje na výhody spolupráce s experty Jitka Jechová.

TZ: Raiffeisen stavební spořitelna

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

DPP znovu vyhodnotí vítěznou nabídku na zhotovitele druhého úseku metra D

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy aktuálně získal nové informace v souvislosti s ověřením detailů jedné z referencí...

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly

Ilustrační foto: Praha Press

ČSOB Index bydlení: Rok 2023 přinesl levnější byty i domy, ceny pozemků dále rostou.

Podpora energetické úspory veřejných budov

Ilustrační foto: Praha Press

V novém balíčku výzev z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 je připraveno více než 700 milionů...

Úspěšná rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje

Foto: Rekonstrukce Průmyslového paláce/ MHMP

Obnova Průmyslového paláce na pražském Výstavišti pokračuje podle plánu i dva roky po zahájení náročných prací.

reklama
reklama