Měsíček lékařský pro krásu i zdraví

Měsíček lékařský je hodně využíván díky svým vlastnostem antiseptickým a antibakteriálním, tedy působí protizánětlivě a umožňuje lepší hojení ran. Měsíček je součástí mnoha léků i kosmetických výrobků.

V dubnu zakládáme květinové záhony z nižších rostlin kolem cest, plotů, živých plotů. Pro krásnou žlutou a oranžovou barvu určitě nezapomeneme vyset pohledově příjemnou léčivou letničku měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Je to nenáročná bylina, která dorůstá výšky kolem 40-60 cm. Dobře se jí daří na vápenité propustné půdě. Měsíček se používá pro krásu oranžových a žlutých květů do zdobných květinových ploch, při rozkvětu do kytic a v neposlední řadě jako léčivka.

Recepty bylinářů využívají bylinku k zevnímu ošetření i vnitřně. Existuje mnoho nejrůznějších návodů na masti, tinktury, nálevy, koupele, čaje i pleťové masky.

Měsíček lékařský - návody na masti, koupele, čaje i pleťové masky

Čaje z květů měsíčku lékařského (můžete přidat stonek a list) mají schopnost zklidňovat žaludek, jsou vhodné na čištění krve, při onemocnění jater, proti zánětům trávicího traktu, zlepšují a zklidňují proces trávení. Dříve byly čaje z měsíčku používány proti bolestivé menstruaci. Preventivně se pijí také proti rakovině.
Recept je jednoduchý: 1 lžička čerstvé nebo sušené byliny se přelije ¼ litrem vody a nechá se odstát.

Koupele a nálevy z vody a měsíčku fungují na plísně, popraskanou kůži i hemoroidy. Stačí dát do horké vody několik hrstí bylin, nechat zhruba dvacet minut louhovat a pak se ředí do sedací nádoby nebo vany, tak, aby byla příjemná – nesmí pálit ani být studená.

Při zánětlivé pleti a akné se namáčí čerstvý květ do vlažného mléka, nechá se odstát dvacet minut, kůže se pak jemně otírá roztokem i rozmáčenými květy a tím pokožku klidní i léčí. Lze opakovat dvakrát denně.

Masti si laik snadno vyrobí z nasekané byliny a trošky rozehřátého sádla, které se nechá vzkypět a pak ochladit i s bylinou. Druhý den se směs přefiltruje. Lze vtírat na bolestivá a zanícená místa. Mast se osvědčila u dlouhodobě a špatně se hojících ran, proleženin, pooperačních jizev a spálenin.

Tinktury se vyrábí z čistého lihu nebo pálenky, do ½ litru se dají 2 vrchovaté lžíce bylin, nechá se louhovat minimálně dva týdny, následně se scedí. Tinktury vysušují mokvající a hnisavé rány, ošetřují se jimi otoky svalů a bolestivé klouby, a potírají se bolestivé měkké tkáně kolem zubů.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama