Národní muzeum vyhlásilo architektonicko-uměleckou soutěž na návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech

Národní muzeum dne 9. října 2015 vyhlásilo soutěž na zpracování návrhu architektonického a uměleckého řešení Památníku Jana Palacha ve Všetatech. V původním rodinném domě Palachových vznikne památník a nová expozice věnovaná této významné postavě našich dějin, jeho životu a sebeobětování.

Národní muzeum hledá tvůrčí osobnost, která původní dům přetvoří v symbolické místo, připomínající oběť Jana Palacha, ztvární přilehlý pozemek do podoby kontemplačního prostoru a zároveň navrhne i nový výstavní pavilon a prostorově-výtvarné řešení nové expozice.

Velká výzva pro citlivého a nadaného umělce

Ve Všetatech vznikne do roku 2018 umělecky cenný objekt s muzejní expozicí, který bude připomínat protest Jana Palacha z 16. ledna 1969 v domácím i zahraničním kontextu.

Vypisovaná soutěž vybízí k zpracování návrhu architektonického a uměleckého řešení Památníku Jana Palacha jako specifického a zároveň symbolického místa.

Rodinný dům, ve kterém Jan Palach prožil většinu svého života, se nachází v městysu Všetaty, nedaleko Mělníka. Byl postaven Palachovým otcem ve 30. letech 20. století, ale jeho vnitřní dispozice byla po roce 1969 změněna. Dům je dlouhodobě neobývaný a je ve velice špatném technickém a stavebním stavu.

Národní muzeum vyhlásilo architektonicko-uměleckou soutěž na návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech, foto Národní muzeum

Přiléhá k němu nevelký pozemek se zanedbanou zahradou a zchátralými dílnami a garáží. Původní zařízení domu buď zcela chybí, nebo je zničené, a ani se v něm nedochovaly žádné předměty z doby, kdy v něm Palach žil. V prvním patře se nacházel Palachův pokoj. Dne 16. ledna 1969 odtud odešel na všetatské nádraží, odkud odjel vlakem do Prahy, kde se na protest proti pokračující okupaci a proti dalším ústupkům okupantům před Národním muzeem upálil.

Opuštěný dům nyní čeká na umělecké přetvoření v nový objekt, symbol oběti Jana Palacha, který bude připomínat tuto významnou historickou událost, silně působit na návštěvníka a současně jej vybízet k zamyšlení nad otázkami spojené s tématy oběti, svobody a lidských práv.

Plán na postavení domu pana Josefa Palacha

Na svou podobu čeká i nový výstavní pavilon, který vyroste na pozemku zahrady a v němž bude umístěna malá stálá expozice včetně shromažďovacího prostoru, sociálního a technického zázemí pro návštěvníky.

Muzejní expozice bude členěna na 3 tematické okruhy, a to I. Mezinárodní a domácí kontext doby, II. Čin a jeho odezva (pohřeb a tichá pieta, reakce režimu, předchůdci, Jan Zajíc a další následovníci) a III. Druhý život Jana Palacha (hrob, vzpomínky, mezinárodní ohlas, Palachův týden 1989 a polistopadová tradice připomínání).

Hledá se silná tvůrčí osobnost

Národní muzeum vypsalo soutěž na komplexní řešení areálu Památníku a pozemku, na němž se nachází. Soutěž je vyhlášena jako architektonická jednokolová projektová a veřejná. S přihlédnutím k významu této architektonické soutěže jmenoval generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš sedmičlennou porotu a stejný počet jejích náhradníků, v níž zasednou významné osobnosti aktivně působící v oblasti dějin 20. století, architektury a výtvarného umění.

Datum pro podání soutěžních návrhů bylo stanoveno symbolicky na 15. ledna 2016. Národní muzeum předpokládá vyhlášení výsledků soutěže do poloviny února 2016. Architektonická soutěž pak bude završena veřejnou výstavou návrhů pravděpodobně na jaře roku 2016.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

O bezpečné procházky Kunratickým lesem se starají arboristé

O bezpečné procházky Kunratickým lesem se starají arboristé, foto: Lesy Praha

Suché větve hrozící pádem, nebezpečně se naklánějící stromy, skryté hrozby v podobě hnilob ve kmenech, to je...

Národní muzeum představuje novou tvář

Z expozičního celku Zázraky evoluce, foto: Daniel Kříž, Jan Albert, Renata Slámková

Generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea bude již brzy u konce a s tím souvisí i plánování nových...

Vodárenský areál na Letné slaví 130 let

Vodárenský areál na Letné slaví 130 let, foto: PVK

Rozsáhlý vodárenský areál na Letné, který byl dostavěn v roce 1888, slaví letos 130 let od svého vzniku. Kromě...

Městská rada schválila projekt tramvaje do Zdib

Městská rada schválila projekt tramvaje do Zdib, foto: Praha Press

Přípravu výstavby tramvajové trati z Vozovny Kobylisy do Zdib schválili tento týden pražští radní.

reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama