Národnímu muzeu se podařilo získat do sbírek dva unikátní rukopisy

V úterý 5. dubna 2016 se podařilo získat do sbírek Národního muzea dva významné rukopisy – dopis Antonína Dvořáka rakouskému estetikovi a hudebnímu kritikovi Eduardu Hanslickovi ze dne 25. 10. 1882 a kvitanci Josefiny Duškové, ve které potvrzuje svému mecenáši hraběti Christianu Clam-Gallasovi, že od něj přijala penzi ve výši 250 guldenů.

Oba dokumenty byly vydraženy na 703. aukci organizované aukčním domem J. A. Stardardt GmbH v Berlíně, která proběhla v hotelu Kempinsky v centru města, za 9 500 a 1 600 eur. Výjimečná akvizice mohla být realizovaná díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR.

Dopis Antonína Dvořáka obohatí fond světového významu

Fond Antonína Dvořáka, který spravuje Národní muzeum, je největším na světě a obsahuje kromě vzácných autografů i řadu fotografií a unikátních předmětů – Dvořákův klavír, violu, taktovku či brýle, které používal při dirigování.

O existenci vydraženého dopisu se doposud nevědělo, není uveden ani v rozsáhlé edici Dvořákovy korespondence. Dopis je unikátní nejen kvůli svému pisateli a adresátovi (Eduard Hanslick byl jedním z nejvýznamnějších tehdejších hudebních kritiků a estetiků), ale i z hlediska obsahu – Dvořák popisuje premiérové představení opery Šelma sedlák, op. 37 v Dresden Hofoper, které se konalo 24. 10. 1882. Dvořák v něm bezprostředně vyjadřuje své dojmy z drážďanského provedení, včetně pozitivního hodnocení inscenace. Žádá v něm také Hanslicka o uveřejnění alespoň malé zprávy o opeře v novinách „Neue freien Presse", které by mohlo napomoci k uvedení opery Šelma sedlák ve vídeňské opeře.

Kvitance Josefiny Duškové

Druhou akvizicí je kvitance Josefiny Duškové (1754–1824), ve které potvrzuje svému mecenáši hraběti Christianu Clam-Gallasovi, že od něj přijala penzi ve výši 250 guldenů. Zpěvačka Josefina Dušková patřila mezi nejvýznamnější osobnosti české hudební kultury přelomu 18. a 19. století.

Od roku 1777 byla v kontaktu s W. A. Mozartem, který pro ni zkomponoval i dvě árie. V bytě Duškových a na jejich sídle na Bertramce byl Mozart hostem během svých pobytů v Praze a v roce 1787 zčásti na Bertramce dokončil operu Don Giovanni. Byt Duškových byl významným místem, kde se setkávali pražští umělci.

TZ: Národní muzeum

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Parkourové hřiště u Port7

Parkour Praha/ÚMČ Praha 7

Holešovice mají další důvod k pohybu! V areálu Port7 u řeky vzniklo moderní parkourové hřiště, které nabízí...

Na Vltavu se vrátily sezonní lodě

přívoz/ÚMČ Praha 5

S příchodem jara se na svoje trasy koncem minulého měsíce vrátily také sezonní přívozy. Lidem z Prahy 5 s přesunem...

Petynka ve výstavbě

Petynka/ÚMČ Praha 6

Praha 6 prostřednictvím své organizace SNEO zahájila proces dostavby krytého bazénu na Petynce.

Nový areál záchranné stanice pro volně žijící živočichy

Záchranná stanice/MHMP

V pražských Jinonicích byla dokončena stavba moderního zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící...

reklama reklama
reklama reklama