Ochrana proti UV záření je důležitá i pro oči

S ochranou proti přehnanému slunění začínáme u dětí.

Důsledky nechránění proti UV záření se mohou projevit později. Spáleniny v dětství mohou být příčinou rakoviny kůže v dospělosti. Rodiče by proto měli být opatrní nejen na pláži, v horách, ale při venkovních aktivitách vůbec.

Nejčastěji se na riziko spálení pokožky zapomíná při běžném sportování, a to nejen v přímém slunci, ale v horkém dni i při mírně zatažené obloze. Odborníci doporučují prostředky na kůži s minerálními filtry.

Jak spáleninám předejít?

Jako vždy je nejdůležitější prevence. Používejte sluneční brýle s ověřeným ochranným 100 % filtrem proti UV záření. Brýle chrání jemnou kůži kolem očí, ale také oko samotné. Byť to není příliš známá informace, už za jeden den může dojít ke spálenině rohovky. Při opakovaném zásahu očí, může být následkem vzniku šedého zákalu.

Klobouk nebo kšiltovka ať chrání obličej a krk. Exponované partie je potřeba krýt oblečením. K dostání je oblečení, které filtruje UV záření. Holá místa natřete přípravkem s vysokým ochranným faktorem. Je také velmi důležité dodržovat pravidelný pitný režim.

Postupné prodlužování pobytu na přímém slunci je nutné

V prvních dnech opalování je potřeba hlídat dobu na slunci a pokožku „připravit." V této době není vhodné používat opalovací oleje, protože mají většinou snížený ochranný faktor.

Nesluňte se, když jsou paprsky nejsilnější. Samozřejmě je těžké nepohybovat se na přímém slunci mezi 11 až 15 hodinou, ale v rámci prevence je to nezbytnost.

Ochranné opalovací krémy?

Pokud v této době chcete nebo musíte na slunci být, vyhledávejte stín, chraňte si pokožku a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem vyšším než 10. Rizika s používáním opalovacích krémů nejsou příliš známá. Jejich bezpečnost se přeceňuje a některé mohou být dokonce zdraví škodlivé. Proto ani při použití ochranného krému nezůstávejte na slunci dlouho. Každé opálení zvyšuje riziko poškození kůže. Proto se vyhýbejte i soláriím.

Sluneční spálenina a její projevy

Někdy se nevyhneme zánětlivé reakci povrchových vrstev kůže, takzvanou sluneční spáleninou. Pokud je kůže růžová nebo rudá a postupně se vytvoří puchýřky, je potřeba postižené místo ošetřit nejlépe pěnou s panthenolem, zakoupenou v lékárně. Tuto pěnu je dobré mít doma, lze ji použít při spáleninách v kuchyni nebo při grilování. Jestliže má kůže tmavočervenou barvu, postižený má zimnici, bolesti hlavy, závratě, zvrací nebo má horečku, je nutné vyhledat lékaře.

19.5.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

Státní veterinární správa nařídila stáhnout kuřecí se salmonelou

Ilustrační foto: pixabay

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely...

reklama reklama