Osvěžení ve sprše nebo odpočinek ve vaně

Patříte k milovníkům dlouhých relaxačních koupelí, nebo dáváte přednost rychlé osvěžující sprše? Mnohdy záleží na náladě či aktuální situaci. V ranním spěchu si asi těžko napustíte horkou vanu. Tu naopak oceníte večer po dlouhém pracovním dni. Co však dělat, když velikost koupelny nenabízí dostatek prostoru pro umístění obou? Odborníci z Keramiky Soukup představili plusy a mínusy obou variant a usnadní vám tak výběr té pravé přesně pro vás i vaši koupelnu.

Ne vždy se však stačí řídit pravidlem – do větší koupelny vanu, do menší sprchu. Při výběru je vhodné brát také v potaz, že sprchové kouty jsou snadněji přístupné a vany zase pohodlnější v průběhu koupele.

„Vybavení koupelny, ať už jde o vanu, sprchu, ale i další sanitární keramiku, je nutné přizpůsobit kromě prostoru také potřebám osob, které ji budou využívat. Měl by zde být dostatek místa pro volný pohyb a neměl by chybět úložný prostor pro uskladnění kosmetiky, ručníků a čisticích prostředků," uvádí Petr Laube, vedoucí nákupu sanity Keramiky Soukup.

Pohodlí pro každého jinak

Kromě prostorových možností koupelny je na místě také otázka ohledně osobního vkusu a zvyku. Ne každému je příjemný dlouhý pobyt v horké vodě a jiný si zase nedokáže dostatečně odpočinout během sprchování. Některým by vana chyběla pro romantické večery, kdy sprchy svíčkám a vonným koupelovým olejům zkrátka nemohou konkurovat.

Vany je možné vybavit některým z relaxačních prvků. Kromě podhlavníků třeba perličkovou koupelí či hydromasáží, které zvýší komfort koupání. Systém pro masáž mají i některé sprchové panely, ale výhodou vany je, že při ní pohodlně ležíte.

Domácí lázně a osvěžující sprcha

I v domácím prostředí je možné regenerovat tělo jako v lázních. Stačí do koupele přidat ty správné látky a ozdravnou kúru můžete podstoupit ve vlastní koupelně. Stačí do vody přidat koupelovou sůl nebo vonné oleje.

Některé luxusnější modely dosahují toho nejvyššího relaxačního zážitku s pomocí chromoterapie. Voda je v těchto vanách prosvícena různými barvami, které zesilují pozitivní účinky koupele. Barva a světlo vyvažují energii v lidském těle a stimulují jej po stránce emocionální i psychické.

Naopak ideálním startem do nového dne je pro organismus rychlá sprcha. Čím chladnější voda, tím lépe osvěží organismus a rozproudí krev.

Ideálním startem do nového dne je pro organismus rychlá sprcha. Čím chladnější voda, tím lépe osvěží organismus a rozproudí krev. Foto Keramika Soukup a.s.

Jak je to s hygienou?

Příznivci sprchování často namítají, že koupel ve vaně je nehygienická a může dokonce způsobovat různá onemocnění. Dlouhé namáčení a horká voda zbavují pleť přirozené mastnoty a ta je pak hodně vysušená.

Především jedinci se suchou a citlivou pokožkou proto mohou po delší koupeli pociťovat nepříjemné pocity svědění či pálení. Pokud však milovníci van dodržují základní pravidla koupání, nemusí se žádných nežádoucích účinků bát. Určitě by ale neměli zapomínat na důkladné opláchnutí po každé koupeli a po jemném vysušení ručníkem ošetřit pleť krémem. Z hlediska hygieny je nezbytné nejen vanu, ale i sprchu pravidelně čistit.

Menší spotřeba vody = větší úspory

Obecně koluje názor, že ke spotřebě vody je šetrnější sprcha. „Během obvyklého pětiminutového sprchování odteče přibližně 50 až 125 litrů vody. Konkrétní spotřeba závisí na stylu sprchování, průběžném vypínání vody během mytí, ale zejména na tom, jakou máme sprchovou hlavici. Obyčejnou může protéct až 25 litrů za minutu. Hlavice se systémem přisávání vzduchu snižují průtok na pouhých 10 litrů za minutu. Vždy ovšem záleží na konkrétním výrobku, jeho velikosti a typu – zda je to ruční, nebo hlavová sprcha.

Pro srovnání − do prázdné vany se vejde od 110 do 150 litrů vody. Nenapouštíme ji však zdaleka plnou, aby nepřetekla, až si do ní lehneme. Při běžném koupání tak můžeme spotřebovat přibližně stejné množství vody jako při sprchování pod běžnou hlavicí, pokud vodou neplýtváme při závěrečném osprchování. Úsporu můžeme zvýšit pomocí speciálních prvků.

Na sprchovou hadici je možné našroubovat tzv. stop ventil, který automaticky vypne vodu ve chvíli, kdy se mydlíme. Mezi baterii a sprchovou hadici lze také umístit omezovač průtoku vody, který umí snížit spotřebu až na polovinu.

Domácí lázně a osvěžující sprcha, foto Keramika Soukup a.s.

TZ: Keramika Soukup a. s.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

DPP znovu vyhodnotí vítěznou nabídku na zhotovitele druhého úseku metra D

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy aktuálně získal nové informace v souvislosti s ověřením detailů jedné z referencí...

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly

Ilustrační foto: Praha Press

ČSOB Index bydlení: Rok 2023 přinesl levnější byty i domy, ceny pozemků dále rostou.

Podpora energetické úspory veřejných budov

Ilustrační foto: Praha Press

V novém balíčku výzev z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 je připraveno více než 700 milionů...

Úspěšná rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje

Foto: Rekonstrukce Průmyslového paláce/ MHMP

Obnova Průmyslového paláce na pražském Výstavišti pokračuje podle plánu i dva roky po zahájení náročných prací.

reklama
reklama