Performativní průzkum veřejného prostoru

Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera ukazuje umělecké využití opomíjených míst.

Jak si můžeme poradit s nevyužitými prostory a budovami? Na to odpovídá nová výstavní intervence v Galerii Jaroslava Fragnera od kolektivu Public Space Lab. Zabývá se problematikou dočasného využití míst, což se propisuje i do koncepce samotného projektu: výstava i doprovodný program budou ve vnitřních i venkovních prostorech galerie. Současně zapojuje tvůrčí a stakeholderské komunity v rámci tzv. Laboratoří – setkání, kde se návštěvníci seznámí s prací s veřejným prostorem.

Výstava Public Space Lab neboli Laboratoř veřejného prostoru se snaží poukázat na to, že dočasná funkce dokáže dát místům nové kulturní, sociální a ekonomické přínosy. Součástí projektu bude osm odborných performativních setkání (tzv. Laboratoří), která představí průnik mezioborových přístupů v kombinaci s unikátním simultánním zpracováním dat za použití AI – vizualizace slov a termínů použitých přímo během setkání. V galerii najdeme objekty nejen ve výstavním sále, kde návštěvnictvo uvidí záběry z průzkumu veřejného prostoru, zpracování dat z umělé inteligence nebo knihy o způsobech dočasného využití míst. Výstava pokračuje i na nádvoří, kde si bude moct návštěvnictvo zahrát ping-pong na speciálně upravených stolech.

„Na další výstavu jsme se spojili s výtvarníkem a urbanistou Janem Trejbalem a tvůrčím kolektivem Public Space Lab. Je to interdisciplinární tým, který zahrnuje odborníky a odbornice z oblasti urbanismu, (krajinářské) architektury, pedagogiky i umění. Společně se zabýváme tím, jak aplikovat různé umělecké strategie na práci s nevyužívanými či opomíjenými lokalitami,“ říká Karolína Plášková z Galerie Jaroslava Fragnera.

Do Laboratoří, které se konají vybrané čtvrtky odpoledne, se mohou zapojit architekti*ky, umělci*kyně, obecní úředníci*e, starosti*ky nebo majitelé*ky nevyužitých nemovitostí. Na setkáních získají teoretický základ dočasného využití neboli „temporary use“ a následně se budou moct aktivně zapojit do řešení lokálních výzev – ať už v rámci obce, pozemku nebo spolku. Získají tak možnost představit si jiné způsoby využití veřejného nebo soukromého majetku, který dosud zbytečně ležel ladem.

„Při vytváření konceptu jsme se nechali volně inspirovat textem Give Me a Laboratory and I Will Raise the World (Dejte mi laboratoř a já vzkřísím svět) z roku 1983 od francouzského sociologa a filozofa Bruna Latoura. Ten zdůrazňuje důležitost laboratoře jako místa, které konstruuje naši realitu a následně má moc změnit skutečný svět,” vysvětluje urbanista a výtvarník Jan Trejbal.

Výstava Public Space Lab, Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

Výstava potrvá do 9. června 2024, otevírací doba: středa–neděle, 14:00–19:00.

vstupné dobrovolné

Osm Laboratoří se uskuteční ve vybrané čtvrtky v Galerii Jaroslava Fragnera, nutná bezplatná registrace na publicspacelab.cz. Další doprovodné programy jsou volně přístupné.

Karolína Plášková

4. 4. 2024, TZ: ČVUT

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama