Pojďte obdivovat krásu skla

Rozšíření expozice Plejády skla 1946–2019.

Plastiky komorních rozměrů doplňuje bezmála padesát rozměrných autorských exponátů, rovněž ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

„Zatímco první sál Plejád představuje autorské sklo komorních rozměrů a připomíná vlastně svého druhu otevřený depozitář, druhá část výstavy je odlišná," říká kurátorka PhDr. Sylva Petrová. „Liší se druhy skleněných děl, tedy obsahem, i výtvarně-prostorovým řešením. Druhý sál expozice nabízí většinou rozměrné autorské exponáty ze skla, které byly původně navrženy do konkrétních architektonických prostor, nejčastěji zahraničních výstav. Díky dlouhodobé výstavě Plejády skla se poprvé dostávají do zrestaurovaného sálu historické budovy musea. Autorskému týmu expozice se zdálo správné nechat rozvíjet svobodný dialog mezi těmito výjimečnými sklářskými díly a unikátním interiérem budovy. Chceme tak umožnit návštěvníkům prolnutí dojmů z děl velikánů českého umění, řemesla a designu 19.–21. století."

Expozice druhého sálu proto obsahuje minimum intervenčních prvků – vestaveb, které by mohly působit jako „překážky" ve vnímání celkového prostoru sálu či vstupu přirozeného i umělého světla. Díky tomuto věcnému pojetí vyniká to, co je pro sklářská díla nejpodstatnější: prostor a světlo.

Ačkoliv je řada vystavených děl spojena s historicky významnými a proslavenými prezentacemi českého skla v zahraničí po roce 1957, nebyla mnohá z nich v Československu, resp. Česku nikdy vystavena. Do expozice jsou zařazeny historické objekty, jež byly v těchto výstavách přímo představeny, i ty, jež byly ve své době opětovně zrealizovány, když se ze zahraničí nevrátily. Mezi exponáty jsou i autorské varianty původních děl, aby přiblížily úspěchy z Expa v Montrealu (1967) či Ósace (1970). Řadu těchto objektů z vlastních sbírek nechalo museum pro expozici Plejád skla zrestaurovat, vznik některých výjimečných děl pro tuto výstavu přímo iniciovalo. Některé z exponátů museum dokonce získalo nově do svých sbírek.

Klíčová rozměrná díla jsme doplnili pracemi sklářů všech generací. Vedle řady vitrají a instalací jsou to i objekty dobře známé převážně v zahraničí, kde se nezřídka dočkaly též publicity. Představují výjimečná díla – jak svými koncepcemi, tak zpracováním a většinou i rozměry. Stejně je tomu s lustry, které zde reprezentují v poslední době aktuální polohu art designu mladších autorů – designérů.

Zatímco první sál expozice Plejád 1946–2019 nabízí návštěvníkům možnost obdivovat drama nasvícených exponátů, druhý sál jim přináší jiné zážitky a poznatky. Větší rozměry díla v materiálu skla jsou totiž uměleckořemeslnou a technologickou výzvou, kterou bez zkušeností a výjimečných schopností nelze zvládnout. Zvláště v době svého vzniku vzbuzovaly v zahraničí naprostý údiv a s obdivem se setkávají dodnes.

Všechny vystavené objekty dokládají nejen kreativitu českých umělců, která ve své době předešla vývoj uměleckého skla ve větě, ale dokládají též mistrovství uměleckých řemeslníků, kteří na vzniku těchto děl spolupracovali. V neposlední řadě potvrzují rovněž vysoký morální a profesionální kodex kurátorů, kteří se o jejich vznik a uchování zasloužili.

Kontakty: Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Kurátorka a texty PhDr. Sylva Petrová, výtvarné a prostorové řešení Ing. Dušan Seidl, výstavní grafika Anna Issa Šotolová.

5. 2. 2020; TZ: UPM

Doporučuje Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama