Pražský IKEM dlouhodobě zachraňuje životy

Již 5 let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3 v IKEM, výsledkem je 126 zachráněných nebo alespoň prodloužených životů, z toho 68 aktuálně v péči.

To je výsledek pětiletého trvání programu umělých srdečních podpor HeartMate 3 v Institutu klinické a experimentální medicíny. 7 z 10 prvních pacientů, kteří se tehdy pilotní evropské klinické studie zúčastnili, si i nyní užívá kvalitního a aktivního života. Dlouhodobá srdeční podpora tak umožnila žít i pacientům, kteří jsou třeba kvůli vyššímu věku nebo prodělanému onkologickému onemocnění nevhodní jako kandidáti pro transplantaci.

Před pěti lety byla paní Malá první pacientkou, která vstoupila do tehdy klinické studie a nechala si implantovat srdeční podporu HeartMate 3.

„Můj zdravotní stav se před pěti lety natolik zhoršil, že už jsem nemohla vyjít schody, budila jsem se ze spaní a vlastně jsem už ani nemohla pořádně žít. Pak se moje dcera dozvěděla o programu v IKEM, na poslední chvíli mě převezli a pumpu implantovali. Žiju s ní už 5 let, má to určitá omezení, ale co by člověk neudělal pro život," popisuje paní Malá a dodává: „Jediné, co mě trochu mrzí je, že si nemohu dát vanu nebo si jít zaplavat, protože já jsem byla velký plavec."

Paní Malá, stejně jako další pacienti, trpí srdečním selháním. V jejím srdci docházelo k městnání krve.

„Při levostranné nedostatečnosti se hromadí krev v plicích, nadbytečná tekutina proniká do plicních sklípků a vzniká plicní otok. Nemocný začne pociťovat dušnost, nejprve při větší námaze, později i při běžných činnostech, v pokročilém stadiu selhávání již i v klidu. Typické jsou stavy noční dušnosti, které nutí pacienta k posazování. Pravostranné selhání se projeví otoky dolních končetin, které začínají v oblasti kotníků. Prvním příznakem je nárůst tělesné hmotnosti, který se projeví často dříve než otoky. Městnání krve v orgánech břišní dutiny je zdrojem čerstvých zažívacích potíží a tlakových bolestí v pravém podžebří," vysvětluje doc. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., vedoucí Oddělení srdečního selhání Kliniky kardiologie IKEM.

Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života pacientů s tímto onemocněním. Dynamický rozvoj těchto programů je přímo úměrně ovlivněn zvyšujícím se počtem pacientů se srdečním selháním a celosvětovým nepříznivým trendem v počtech vhodných dárcovských srdcí pro transplantaci.

„V současnosti je v České republice hlavní indikací k implantaci srdečních podpor tzv. přemostění k transplantaci srdce. Po implantaci systému a zlepšení stavu oběhových parametrů za hospitalizace nebo za ambulantního sledování je pacient zařazen na čekací listinu k transplantaci srdce, pokud nebyl zařazen již před zavedením umělé srdeční podpory," vysvětluje prof. MUDr. Jan Pirk, CSc., přednosta Kardiocentra IKEM. Dalším, v zahraničí již zavedeným postupem, je použití srdečních podpor jako tzv. destinační terapie. „Umělá srdeční podpora je v tomto případě implantována jako trvalé řešení u pacientů, u kterých věk, nebo přidružené choroby vylučují zařazení do transplantačního programu. To je případ i paní Malé," dodává prof. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D., přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.

Oproti předchůdcům je HeartMate 3 pro pacienty mnohem komfortnější. Je pro lékaře mnohem snadněji implantovatelný, ven vede jen napájecí kabel a i výdrž baterie je výrazně delší. „Přístroj je díky další miniaturizaci vhodnější pro šetrnější implantaci mnohem menší operační ranou. V posledních čtyřech letech jsme jej také už začali implantovat miniinvazivně, což pacientům přináší mnohem větší komfort po operaci. HeartMate 3 je v IKEM nejpoužívanější srdeční podporou a jako jediný svého druhu tento typ pracuje na principu plně magneticky levitované turbíny, který přináší díky šetrnosti vůči krevním elementům výrazně nižší riziko srážlivých, ale i krvácivých komplikací," dodává prof. Netuka. Institut klinické a experimentální medicíny se na vývoji HeartMate 3 přímo podílel. Část vývoje a preklinického testování probíhala i přímo v Praze, navíc se naši experti pravidelně účastnili všech fází procesu v USA.

Mechanické srdeční podpory se obecně dají rozdělit podle délky trvání terapie na několik typů - krátkodobé (14-30 dnů), střednědobé (1-6 měsíců) a dlouhodobé (pro použití v horizontu až několika let).

V IKEM je v současnosti aktivně používáno několik typů mechanických srdečních podpor. Celkově se jich za dobu trvání programu léčby srdečního selhání od roku 2003 implantovalo přes 400.

17. 7. 2019, TZ: IKEM

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama