Registrujte domácí mazlíčky, pokud jde o invazní druh

Ministerstvo životního prostředí má k této registraci jednoduchý online formulář.

Od začátku letošního roku platí nová pravidla pro invazní nepůvodní druhy z unijního seznamu. Invazní nepůvodní druhy je zakázáno vypouštět či vysazovat do krajiny, dovážet nebo převážet na území EU, uvádět je na trh, ale také je držet, chovat či pěstovat. Pokud ale doma chované jedince (jedince v zájmovém chovu) do konce roku zaregistrujete, smíte si je nechat ve své péči do konce jejich života.

Povinností majitele (fyzické nebo právnické osoby) v takovém případě je zabezpečit je proti úniku a zamezit jejich rozmnožování. K povinné registraci spouští AOPK ČR ve spolupráci s MŽP nový elektronický registrační formulář.

Nevyouštějte invazního domácího mazlíčka do přírody

„Klíčové je, aby majitelé živočichy z unijního seznamu nerozmnožovali, aktivně bránili jejich únikům a v žádném případě je nevypouštěli do přírody. Z uniklých jedinců invazních druhů mohou být poměrně rychle životaschopné populace, které ohrožují naše původní druhy a společenstva. Například u raka mramorovaného stačí jediná samice k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků, a ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče,“ vysvětluje ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP Jan Šíma.

V jednoduchém registračním formuláři vyplní majitelé kontaktní údaje, informace o invazním nepůvodním druhu na unijním seznamu jako počet jedinců, stáří, přijatá opatření proti úniku a potvrdí potřebná prohlášení o splnění podmínek péče o jedince. Vyplněné informace se propíší do osvědčení s unikátním evidenčním číslem, které majitel následně obdrží od AOPK ČR. Registrace, resp. toto osvědčení, bude dokladem o tom, že jde o jedince držené v souladu s evropským nařízením o invazních druzích „na dožití“ a neuplatní se u nich příslušné zákazy. V případě úmrtí jedinců, změny adresy nebo dalších změn je potřebné tyto aktualizované údaje zaslat na AOPK ČR spolu s evidenčním číslem, přiděleným při prvotní registraci. Databáze živočichů v registru je neveřejná.

Lidé mají povinnost registrovat jedince invazních nepůvodních druhů z unijního seznamu, které mají ve svém držení pro nekomerční účely, nejpozději do konce roku 2022. Se začátkem roku 2023 se pro druhy na současném unijním seznamu zápis do registru uzavře a další držení či chov nezaregistrovaných jedinců bude již představovat porušení zákazů stanových evropským nařízením.

V případě, že uvedené jedince invazních nepůvodních druhů nebudou majitelé schopni nebo chtít nadále držet, mohou je odevzdávat do k tomu určených zařízení. Jejich přehled zveřejníme v průběhu roku 2022 na webových stránkách MŽP. Případné dotazy k registraci je možné zasílat na email invaznidruhy@nature.cz.

25. 4. 2022, TZ: mzp.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Dny zbytečných nehod jsou tu!

autonehoda/ilustrační foto pixabay.com

Nepozornost stojí za každou pátou dopravní nehodou.

Chcete si koupit ojeté auto?

ojeté auto/pixabay

dTest: Ojeté vozy a zajeté nekalé praktiky autobazarů.

Zoo Liberec získala do chovu supy africké

Sup africký/foto: Marta Doležalová, Zoo Liberec

Sup africký je jedním z nejohroženějších supů světa. Aktuálně je Zoo Liberec jedinou zahradou v Česku, která...

reklama
reklama