Rekonstrukce se nezastavily

Rostoucí ceny ovlivňují jejich rozsah i výběr materiálů.

Průzkum Buřinky: Třetina Čechů pocítila růst cen materiálů na vlastní kůži

Do stavby nebo rekonstrukce domova se v loňském roce podle průzkumu Buřinky pustila skoro polovina Čechů. Do úprav se vrhají i kvůli snahám zabránit únikům tepla nebo instalovat lepší zdroj vytápění. Třetina lidí také pocítila následky zdražování cen stavebních materiálů. Přístup k rekonstrukcím se proto mění, jak ukazuje květnový průzkum Stavební spořitelny České spořitelny. Lidé si více prací provádí sami či využívají levnější materiály. 29 % lidí, kteří se do rekonstrukce pustili, přiznává, že část věcí prostě nedodělá a 27 % zaplatilo vyšší cenu, než původně plánovali. 

Ceny stavebních materiálů skokově rostou

„Může za to zvýšená poptávka po výstavbě a rekonstrukcích, ale také výpadky ve výrobě a narušení dodavatelských řetězců způsobené pandemií. Další důvodem růstu cen stavebních materiálů jsou zvyšující se ceny energií a dopravy,“ říká Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny.

To se samozřejmě promítá do cen staveb či rekonstrukcí. Mírnější prodražení o desetinu pocítilo 8,3 % Čechů. O více než 10 % se ale rekonstrukce či stavba prodražila pětině Čechů. Díky zastropovaným cenám se zdražení nedotklo pouze 4 % respondentů průzkumu Buřinky.

„Při přípravě rozpočtu na rekonstrukci počítejte s rezervou, zvlášť nyní, kdy se ceny materiálů mění prakticky přes noc. Raději využívejte zdroje banky ve větší míře a své úspory ponechte jako rezervu. Účelový úvěr na bydlení (úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka) umožňuje navíc zvolit dlouhou dobu splatnosti a tím snížit měsíční splátky a tedy i zatížení rodinného rozpočtu,“ radí Milan Pospíšil z Buřinky.

Omezení rozsahu prací i přiložení ruky k dílu

Naprostá většina rekonstruujících musela dopady rostoucích cen řešit operativně v průběhu stavby. 42 % Čechů s rozestavěnou nemovitostí kompenzovalo rostoucí ceny materiálu prací svépomocí. V 29,6 % případů omezili lidé rozsah prací a jednoduše nedodělali vše, co si původně plánovali. Více než pětina dotázaných, kteří stavěli či rekonstruovali, byla nucena použít levnější materiály.

Nedostatek řemeslníků? Pomohou přátelé

Na proces rekonstrukce má vliv také dlouhodobý nedostatek řemeslníků. Ten se ještě prohloubil kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Čekací lhůty se tak prodlužují a Češi reagují různě. Naprostá většina (76,8 %) lidí se rozhodla pustit se do úpravy svého bydlení svépomocí. Práce, které zvládli, si tak udělali sami nebo s pomocí rodiny a kamarádů. 26,9 % respondentů průzkumu Buřinky raději počkalo, až bude mít vybraný řemeslník volno. Necelých 7 % lidí využilo při rekonstrukcích a stavbách učně. Lidé se na školy obrací kromě zednických prací také s požadavkem výroby nábytku na míru. Spolupráce se školami bývá cenově výhodnější, ale protože se studenti práci učí, zakázka mívá delší zpracování.

14. 7. 2022, TZ: burinka.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Stavební výrobky na českém trhu budou bezpečnější a kvalitnější

Ilustrační foto stavby/pixabay.com

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda návrh novely o stavebních výrobcích. Jejím cílem je zajistit,...

TSK zahájila hlavní bourací práce na uzavřené části Libeňského soumostí

foto: ÚMČ Praha 8

Technická správa komunikací spustila 4. dubna 2024 hlavní bourací práce, související s rozsáhlou rekonstrukcí Libeňského...

DPP znovu vyhodnotí vítěznou nabídku na zhotovitele druhého úseku metra D

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Metroprojekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy aktuálně získal nové informace v souvislosti s ověřením detailů jedné z referencí...

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly

Ilustrační foto: Praha Press

ČSOB Index bydlení: Rok 2023 přinesl levnější byty i domy, ceny pozemků dále rostou.

reklama
reklama