Sluneční náměstí v Praze 13 projde proměnou

Budoucnost Slunečního náměstí nabídne bydlení i uměleckou školu.

Architektonicko-urbanistická studie, jejíž zpracování má na starosti Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), řeší celé okolí stanice metra B – Hůrka. Studie navrhuje bydlení, zlepšení veřejného prostoru i umístění umělecké školy. Do nové podoby lokality se nyní mohou zapojit i občané.

Hlavní město zadalo IPR na jaře roku 2019 vytvořit koncepční architektonicko – urbanistickou studii Slunečního náměstí i jeho nejbližšího okolí. Sídliště, na němž se denně pohybují desetitisíce lidí bydlící či pracující ve čtvrti Nové Butovice, je budované od 80. let 20. století. Koncepční studie má za úkol nastavit další rozvoj této lokality.

„Vytvořili jsme si odborný a nezávislý urbanistický názor na to, jakým způsobem můžeme rozvíjet pozemky v okolí metra Hůrka, které jsou určeny k výstavbě. Pozemky vlastní z části i hlavní město Praha, tudíž jsou vhodné i na výstavbu městských bytů,” říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Studie, kterou zpracovali ARCHUM architekti, stanovuje, jaké budovy, v jaké velikosti i výšce je do této lokality možné umístit a zaměřuje se i na zlepšení veřejného prostoru, tedy veškerých ulic a náměstí. Na Slunečním náměstí může v budoucnu vzniknout i nová multifunkční budova základní umělecké školy.

V západní části území by měl vzniknout tzv. Metropark, jehož pozemky jsou v majetku soukromého investora, uprostřed tzv. čtverce v parku, které nabízejí možnost městského bydlení a u náměstí již zmiňovaný komplex základní umělecké školy.

Návrh jasně vymezuje i samotné Sluneční náměstí, na kterém se nachází dvě dominanty čtvrti – budova úřadu městské části Praha 13 s hodinovou věží a kostel sv. Prokopa.

„Nově dotváříme západní frontu náměstí budovou základní umělecké školy. Všechny veřejné prostory více propojujeme, vybízíme k zastavení či posezení. Přidáváme vodní prvky a stromy, drobné objekty občanské vybavenosti a služeb.” říká Šimon Vojtík, jeden z autorů studie.

Sluneční náměstí a jeho přilehlé okolí by se tak mělo stát místem odpočinku, rekreace, setkávání i centrem umění.

10.3.2021; TZ: IPR Praha

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama