Stravovací zařízení byla i v roce 2018 pod kontrolou

V roce 2018 udělili pražští hygienici ve stravovacích zařízeních pokuty za bezmála 3 miliony korun.

V roce 2018 Hygienická stanice hlavního města Prahy v Praze provedla celkem 2418 kontrol provozoven poskytujících stravovací služby pro dospělé. Za zjištěné nedostatky pražští hygienici udělili celkem 548 sankcí v celkové výši 2 876 200 Kč. Za méně závažné nedostatky dostali provozovatelé 86 napomenutí. Kontroly probíhaly zejména v restauracích, jídelnách, provozovnách závodního stravování a kavárnách.

V rámci státního zdravotního dozoru HSHMP v roce 2018 rovněž odebírala vzorky pokrmů a surovin nejen k mikrobiologickým či chemickým rozborům, ale i senzorickému posouzení. Celkem došlo k odběrům 228 vzorků, z nichž 11 nevyhovělo. Jednalo se o 6 vzorků zmrzlin, 1 vzorek ledové tříště a 4 vzorky pitné vody.

Ve 220 případech pražští hygienici zaznamenali pochybení v obecných požadavcích na potravinářské prostory (úprava stěn, podlah, větrání, sanitární zařízení pro zaměstnance, vybavení dřezy, umyvadly); jde o vůbec nejčastěji se vyskytující pochybení. Stejně často, ve 220 případech se v provozovnách vyskytovala pochybení v označování rozpracovaných pokrmů, polotovarů a cukrářských výrobků.

Pražští hygienici zaznamenali prohřešky i v požadavcích na příjem a skladování potravin a surovin pro přípravu pokrmů (ve 185 případech), na hygienu provozu (v 181 případech) a na ochranu potravin a pokrmů před kontaminací při manipulaci (ve 177 případech). Ve 156 případech pak nebyly dodrženy postupy založené na zásadách HACCP. HACCP je preventivní systém stanovení kritických kontrolních bodů, který je nástrojem zajištění a řízení kvality a zdravotní nezávadnosti potravin během všech činností, které souvisejí s přípravou, zpracováním, skladováním, manipulací, přepravou a prodejem finálnímu zákazníkovi, tedy spotřebiteli. Ve sledovaném kontrolovaném období pražští hygienici nemuseli přistoupit k okamžitému uzavření žádné z kontrolovaných provozoven.

12. 4. 2019; T.Z.: HSHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Sladká krása a úspěšná umělkyně Jaroslava Šípková

Sladká krása a úspěšná umělkyně Jaroslava Šípková, foto: Jaroslava Šípková

Cukrářské soutěže jdou téměř mimo zorný úhel veřejnosti. Přesto máme u nás osobnosti, které úspěšně reprezentují...

Muzeum MHD zahajuje již 27. sezonu a očekává jubilejního návštěvníka

Muzeum MHD zahajuje již 27. sezonu a očekává jubilejního návštěvníka, foto: DPP

Už tento pátek 19. dubna 2019 si přijdou na své všichni zájemci o prohlídku historických dopravních prostředků.

Návrh na obžalování obchodníků s reklamou

Návrh na obžalování obchodníků s reklamou, foto: NCOZ

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří...

V Zoo Praha se narodilo mládě lemura kata

V Zoo Praha se narodilo mládě lemura kata, foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Na Ostrově lemurů v Zoo Praha je po dlouhé době k vidění mládě lemura kata, které v úterý 16. dubna porodila pětiletá...

reklama
reklama