SÚKL začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky

Boji proti nelegálním a padělaným lékům se SÚKL věnuje řadu let, a to ve spolupráci s dalšími institucemi jako jen např. Policie ČR, Celní správa či Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Všechny padělané a nelegální léky, které SÚKL vlastní činností zajistil nebo následně laboratorně analyzoval, zveřejňuje na webových stránkách informační kampaně www.nebezpecneleky.cz.

V poslední době však SÚKL zaznamenal řadu podnětů na webové stránky, kde jsou kromě padělků a nelegálních přípravků nabízeny také zejména doplňky stravy, kterým jsou neoprávněně přisuzovány léčebné vlastnosti, a přípravky bez ověřené kvality, účinnosti a bezpečnosti, které mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví.

„Setkáváme se s různými přípravky, které slibují rychlou léčbu závažných onemocnění nebo také detoxikaci organismu či zbavení se parazitů," uvádí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta a dodává: „cena je zpravidla značně přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že se jedná o doplněk stravy či kosmetiku, tedy o výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků."

U podnětů na prošetření takových výrobků se jejich podatelé zpravidla domnívají, že by mohlo jít o léčivé přípravky, přičemž dané výrobky jsou nabízeny ke koupi prostřednictvím e-shopů. Na webových stránkách e-shopu však nebývá uveden jakýkoliv identifikační údaj prodejce či výrobce.

K prošetření daného podnětu tedy chybí nezbytné podklady a zároveň chybí i subjekt, který by tyto podklady na vyžádání SÚKL předložil. V těchto případech selhávají i pokusy vypátrat odpovědné subjekty například prostřednictvím kontrolního nákupu nebo pátráním po osobách, které mají registrované příslušné internetové adresy (často anonymně v zahraničí, zvláště ve třetích zemích jako je např. Panama či USA).

Na takových webových stránkách bývají často zobrazeny fotografie „lékařů" či jiných „odborníků" s odkazem na jejich odborné názory a zkušenosti s výrobkem. Pokud však spotřebitel začne po daném odborníkovi pátrat, zjistí, že nikdo takový neexistuje a že se jedná o fiktivní osobu a ilustrační fotografii. Lákavá může být i zdánlivá ekonomická výhodnost, např. v podobě nabídky dalších balení zdarma při koupi určitého množství přípravku. SÚKL před takovými nabídkami důrazně varuje a vždy doporučuje obrátit se na lékárnu, která může nabídnout celé spektrum registrovaných léků, u kterých byla ověřena kvalita, účinnost a bezpečnost.

Seznam webových stránek zveřejňuje naleznete na: https://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu/internetove-stranky-s-nelegalnimi-nabidkami-neschvalenych.

9.6.2017; TZ: SÚKL

Komentáře

K článku bylo přidáno 1 komentář.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

AVE Já 17.6.2017 10:49

Dobré občas tam kouknout, i když žádné pilule neberete. Děsuplné.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

Státní veterinární správa nařídila stáhnout kuřecí se salmonelou

Ilustrační foto: pixabay

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely...

reklama reklama