Sydney, nejlepší místo k životu

Každoročně jsou světová velkoměsta hodnocena podle toho, jak kvalitně se v nich žije. Opakovaně se na předních pozicích objevuje Sydney, kde většina návštěvníků Austrálie začíná svou cestu.

Impozantní přistání jakoby do vln oceánu a hned jste na letišti v zátoce Botany Bay. Právě tady se v 18. století vylodili Evropané, ale bezpečnější přístav Port Jackson byl pro založení kolonie mnohem výhodnější. V současnosti je jedním z nejkrásnějších a nejbezpečnějších přístavů světa, ozdobený známou Operou.

Pobřežní linie tvoří dramatickou skalnatou linku mezi moderním velkoměstem a Tasmánským mořem. Každý si může vybrat, co ho láká a zajímá. Ve fotogenickém městě objevíte zátoky s jachtami, parky s tropickou květenou, golfová a kriketová hřiště, sportoviště, liduprázdné pláže, pulzující obchodní centra nebo poklidné lokality s rodinnými domky a zahradami.

Velkoměsto a příroda

Jako první vás překvapí ptáci. Létají kolem papoušci duhoví, korely, rosely, zvědaví bílí kakadu. Křikloun kookaburra vás vzbudí časně ráno, možná právě proto se mu říká „pták budíček". U pláží posedávají kormoráni.

Samostatnou kapitolou australské fauny jsou savci, které jinde na světě nepotkáte. Sydney vás může překvapit i po této stránce. Zejména večer objevíte podivné živočichy, kteří na vás zvědavě zírají z bezpečné vzdálenosti. Hady nebo jiné plazy můžete výjimečně zahlédnout na skalnatých plošinách u pobřeží, zejména v okrajových částech města. Klokanů je na padesát druhů, ale v Sydney je můžete spatřit nanejvýš ve zdejší zoologické zahradě.

Ochranné sítě proti žralokům

Neobvyklá profese, kterou u nás určitě nenaleznete, je podmořský opravář sítí. Každodenní kontrola bezpečnostních sítí proti žralokům nadmíru zaměstnává pracovníky této speciální ostrahy. Muži opravují vzniklé obrovské díry, a prý mají hodně práce. Nevěří na elektronické odpuzovače žraloků, které mají u jihoafrických břehů. Tato technika z jejich pohledu není schopná žraloky odradit.

V Sydney a jeho nejbližším okolí je na dvě stovky pláží. Pokud pláž není proti žralokům chráněna, je tam viditelně umístěná značka. Kdo za každou cenu touží vidět žraloky nebo jiné podmořské predátory na vlastní oči a přitom být hezky v bezpečí, tomu doporučuji navštívit Akvárium v centru města.

Zpívání pod vodou

Do Austrálie se jezdí za potápěním i za pozorováním velryb, které se každý rok stěhují ze studených vod do subtropického pásu. Občas zabloudí i do Sydney. Období tahu velryb je známé, proto je lidé chodí vyhlížet obvykle na pobřežní pás u North Bondi. Velryby druhu Humbpack jsou až dvanáctimetrové a vydávají stále zvuk podobný zpěvu. Australští oceánologové zjistili, že tito kytovci v různých oceánech „zpívají" jinak.

Volný čas

Sydney je atraktivní pro sportovce, například milovníky golfu, jachtingu nebo létání. Chcete vyjet na volné moře? Máte velký výběr ze společností, které se specializují na velryby, delfíny nebo na rybolov. Pro potápění si můžete vypůjčit výstroj. Ve specializovaných prodejnách vám personál řekne, kam se máte vypravit na podmořské pozorování. Poradí, i kde šnorchlovat s dětmi. Obvykle dojedete na místo městským autobusem.

Adrenalin a Harbour Bridge

Slavný most je jednou z dominant města. Jeho kovová konstrukce, mimo jiné pochází z vítkovických železáren, je známá obdobně jako Eiffelovka. Zájemci toužící po dobrodružství, mají možnost stoupat po vrcholu mostu a to jak za dne, tak v noci. V nepromokavých oblecích, připoutáni lany jeden k druhému, podstupují fyzicky náročný výkon. Každý, kdo tento „bridgeclimbing" absolvoval, jej popisuje jako naprosto ojedinělý zážitek.

Svatba v botanické zahradě

Royal Botanic Garden je populární nejen pro svoji pozici uprostřed města, pro exotické dřeviny, udržovanou krásnou květnovou výzdobu, či pro rybníčky s divokými ptáky. Je to atraktivní místo ke sňatkům.

Z našeho pohledu se jedná o prostý obřad. Stůl s bělostným ubrusem, jeden oddávající, nevěsta a ženich, hosté, někdy pár muzikantů. Ale, co je tady navíc? Papoušci kakadu chodí kolem jako ochočené slepice. Zvědaví drobní ptáčci nalétávají na dlaně svatebčanů, na nichž se objevily drobečky dobrot. Mezi stromy je vidět Opera a plující plachetnice. Cizí lidé, kteří jdou právě kolem, s úsměvem přejí čerstvým novomanželům mnoho štěstí.

Nejen opera v Opeře

Budova Opera House byla otevřena za přítomnosti královny Alžběty II. dne 20. října 1973. Návrh dánského architekta Jørna Utzona byl vybrán a přijat zejména proto, že jeho práce slibovala nejnižší náklady. Ty se ale vyšplhaly až do výše 102 milionů australských dolarů. Dán později rezignoval kvůli sporům s úřady, a proto stavbu dokončili australští inženýři.

Uvnitř Opery je koncertní hala s 2680 sedadly, divadelní sál pro operu, balet a tanec s 1547 sedadly, dramatické divadlo má 544 sedadel. Ročně se v Opeře koná kolem tří tisíc představení. Najdete zde také několik luxusních restaurací.

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Nákupy

Vezměte to od jižních pláží Maroubra, Bronte, Bondi přes Bondi Junction a Oxford Street, do Chinatown – čínské čtvrti, dále k historické budově Queen Victoria Building. Pokud milujete nákupy, tu nesmíte vynechat. Sdružuje několik stovek obchodů. Zajímavým způsobem je propojená historická a moderní část. Projděte si také Pitt Street až k historické části do Rocks a do přístavu Darling Harbour.

Pro milovníky zlata a diamantů malá zajímavost: Prouds. William James Proud otevřel první obchod se zlatem a drahokamy v roce 1903. Od té doby se rodinný řetězec obchodů rozrostl. V Austrálii a na Novém Zélandu má na 200 prodejen, za rok obslouží více než 4 miliony zákazníků. Jeden z mnoha hezkých obchodů Prouds najdete přímo v centru Sydney na rohu Pitt Street a King Street.

Osobní bezpečnost

Nad vaší bezpečností bdí zde respektovaná policie, ale také nespočet kamer, jejichž síť je tak hustá, že před pár lety vzbudily diskuzi, zda se nejedná o narušování osobní svobody. Jsou v dopravních prostředcích, v taxících, v obchodních centrech, na veřejných místech, na ulicích, křižovatkách. Kam se hnete, tam jsou. Vidí i slyší. Neznamená to však, že se vám nemůže nic stát.

Ještě před pár desítkami let se dalo Sydney považovat za jedno z nejbezpečnějších velkoměst. S přibývajícími přistěhovalci a rozšířením drogově závislých se množí krádeže z aut. Už dokonce musíte zamykat dům nebo hotelový pokoj. Jsou lokality, kam se nedoporučuje chodit po setmění.

Zamilujete se

Jsou místa na Zemi, která vás buď na první pohled vůbec nezaujmou, nebo si je navždy zamilujete. K takovým patří Sydney. Pokud sem přiletíte v období, kdy je počasí podle vašeho gusta, určitě vás toto ojedinělé velkoměsto nadchne a pohltí. Budete se sem rádi vracet.

Stanislava Nopová

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Sydney, nejlepší místo k životu, foto: Martin Pohanka

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Soví voliéry Borová Lada budou otevřeny v květnu

Foto: Puštík bělavý/NP Šumava

Šumavský národní park otevře Soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku později než obvykle.

Nejmodernější vlaky přijíždí na české koleje

Foto: ComfortJet/MDČR

Cestující by mohly ComfortJety svézt ještě před létem.

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni /foto: Michaela Jerhotová

Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy...

Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních a Kempu Lipót

Levná dovolená Maďarsko v kempu 2024. Termální lázně a zážitkové lázně Lipót

Termální a zážitkové lázně a Kemp Lipót se začínají připravovat na letošní sezónu. Lázně a kemp budou otevřeny...

reklama
reklama
reklama reklama