UNESCO pozitivně hodnotí Prahu

Hlavní město v tomto týdnu obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží.

UNESCO pozitivně hodnotí Prahu za vstřícný dialog i za soutěž na Florenc. UNESCO skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“

Praha v předchozích letech začala s UNESCO intenzivně spolupracovat. V roce 2019 metropoli navštívila expertní mise odborníků Centra světového dědictví UNESCO a jeho poradního orgánu ICOMOS. Po řadě let byl schválen také Management Plan – tedy plán péče o centrum Prahy, jehož absenci UNESCO dlouho kritizovalo. V loňském roce pak hlavní město společně s pařížskou centrálou UNESCO úspěšně uspořádaly online workshop, kterého se účastnili památkáři a urbanisté ze čtyř světadílů. A letos v březnu náměstci primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr a Petr Hlaváček jednali s ředitelem UNESCO přímo v Paříži.

Odborný posudek k urbanistické studii na novou čtvrť v okolí Florence obdrželo hlavní město poté, co studii zaslalo Centru světového dědictví k posouzení. UNESCO dlouhodobě Prahu žádalo, aby mu významné projekty předkládala k vyjádření; to se však po dlouhá léta nedělo. Nyní se proto hlavní město rozhodlo jednat aktivně a o chystané zástavbě včas informovalo.

Témata, která hlavní město Praha s Centrem světového dědictví UNESCO řeší, ovšem nejsou jen nové stavební projekty. Obě strany se shodnou na tom, že se i historické, památkově chráněné město musí proměňovat v návaznosti na aktuální výzvy, jako jsou sociální i ekologická udržitelnost, zvyšování kvality veřejných prostranství či reakce na negativní důsledky turistického ruchu. Skrze UNESCO se může Praha s dalšími městy na Seznamu světového dědictví inspirovat při hledání řešení pro tyto výzvy.

20. 5. 2022; TZ: MHMP

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama