V Praze se na stavební povolení čeká 3 roky

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) proběhlo setkání, na kterém odborníci diskutovali problémy stavebního zákona. Kromě navrhovaných řešení zaznělo i alarmující srovnání Prahy s ostatními světovými metropolemi.

V pátek 7. září 2018 se v CAMPu konal seminář zaměřený na problematiku stavebního práva v České republice a jeho vlivu na pražské prostředí. Odborníci diskutovali o roztříštěnosti správy hl. m. Prahy, délce lhůty pro získání stavebního povolení, nedostatku vzájemné důvěry mezi aktéry a neschopnosti koordinované spolupráce napříč různými úrovněmi správy.

„Já jsem velice ráda, že IPR našel odvahu o tomto problému mluvit. Je to zásadní téma, které je potřeba otevřít a v příštích letech ho řešit. Je nemyslitelné, aby jednotlivec nebo firma přistupovali k projektům tak, že stavební povolení dostanou minimálně za tři roky, nebo že se toho ani nedožijí," říká s nadsázkou Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Hned na úvod semináře bylo zdůrazněno, že jde ze strany plánovačů města o skutečné volání o pomoc. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě činí totiž v Česku 247 dní, což nás řadí až na 127. místo v porovnání s ostatními zeměmi. Doba mezi vydáním územního rozhodnutí a stavebního povolení na bytový dům trvá pak v Praze v průměru 1103 dní. Časová náročnost je pak přímo úměrná té finanční, která je hlavně v hlavním městě extrémní.

„Jasně se ukazuje, že opakující se opravování stavebního zákona nestačí. Potřebujeme prostě nový, který bude odpovídat potřebám měst a obcí v 21. století," říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

14. 9. 2018; TZ: IPR Praha

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Most Legií bude pro uzavřen pro veškerou dopravu

Foto: Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.

Od pondělí 19. listopadu se na týden uzavře most Legií pro veškerou dopravu. Plánovanou výluku tramvají doprovodí...

Do NTK i za hudebním archivem Supraphonu

Do NTK i za hudebním archivem Supraphonu, foto: Stanislava Nopová

Národní technická knihovna (NTK) vyjednala pro své registrované zákazníky exkluzivní přístup ke zvukovému digitálnímu...

Činohra Národního divadla uvádí Netrpělivost srdce Stefana Zweiga

Stefan Zweig: Netrpělivost srdce, Radúz Mácha a další foto: Martin Špelda

Mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založený na pronikavém popisu psychologie...

Karlovo náměstí čeká velká proměna

Karlovo náměstí čeká velká proměna, foto: MHMP

Karlovo náměstí se změní pod taktovkou německého krajináře a dvou tuzemských architektonických studií.

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama