V Praze začal festival Dny evropského filmu

Letošní Dny evropského filmu, které se pozvolna překlopily do třetí dekády své existence, opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s cílem reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie.

Až do 17. dubna navštivte v Praze festival Dny evropského filmu Kino Světozor nebo brněnskou část festivalu ve dnech 18.-22.4 v kině Scala.

Program přehlídky je rozdělen do již zaběhlých tematických sekcí (Národní liga, Best Of, Media, €Docs, K věci), ke kterým letos nově přibyla speciální sekce EuroCrime, věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou.

Naše tipy:

V dánsko  eko-thrilleru Střelec se rozhořčený občan rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a akcí vyjádřit nesouhlas s politikou své země, planými sliby politiků a jejich porušení slibu o zrušení limitů těžby v Grónsku. Do jaké míry je ospravedlnitelné násilí jako poslední možnost protestu? V hlavní roli Trine Dyrholm (Královská aféra, Svatba mezi citróny) a Kim Bodnia (Pusher, Bleeder).

Maďarská skrz na skrz černá komedie Boží šichta debutujícího Márka Bodszára, která vede diváky do světa noční záchranné služby, obchodu s mrtvolami a pohřebácké mafie. Cena: CinÉast Lucembursko 2013: Zvláštní cena.

V romantické francouzské "duchařské" komedii Papírové duše, točící se kolem jednoho dopisu "ze záhrobí", který svede dohromady mladou vdovu Emmu a profesionálního textaře pohřebních řečí Paula, se představí mimo jiné Pierre Richard.

€Docs / Dokumentární sekce přináší premiérově několik velmi výjimečných dokumentů, provokujících tématy i zpracováním. Dokument Master of the Universe nabízí detailní pohled do zákulisí fungování světových finančních trhů a elitního bankovnictví. Kdysi vysoce postavený investiční bankéř odhaluje mnohdy šokující skutečnosti o křehkosti a nestabilitě světových ekonomik, i fakt, že k další velké krizi stačí opravdu málo. Ceny: Cena německých filmových kritiků pro nejlepší dokument 2013; MFF Locarno 2013: Velká cena poroty.

Film, který pobouřil hollywoodská studia dokonce natolik, že se snažili přimět Google aby jej nebylo možno „vygooglovat", TPB AFK - Příběh The Pirate Bay, zachycuje příběh legendární internetové „pirátské zátoky", The Pirate Bay, aneb nejznámějšího místa, odkud stáhnete z internetu téměř cokoliv. Ilegálně, samozřejmě. Film, řešící otázku autorských práv v digitální éře a nutnost přehodnotit náš vztah k vlastnictví v 21. století a obecně svobody internetu vůbec.

V duchu romantické retro komedie se nese francouzský film Láska všemi deseti, rozverná veselohra, která nezapře inspiraci v (nejen) francouzských romantických komediích šedesátých a sedmdesátých let. Komedie o lásce a psacím stroji, aneb jak mladá sekretářka ke štěstí přišla.

Film Střelec, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Tunel Blanka funguje spolehlivě už 3 roky

Tunel Blanka funguje spolehlivě už 3 roky, foto: TSK

Přesně před třemi lety v sobotu 19. září 2015 byl zahájen zkušební provoz tunelového komplexu Blanka.

Národní zemědělské muzeum má svou známku

Národní zemědělské muzeum má svou známku, foto: NZM

Česká pošta ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem představily ve středu 19. září novou příležitostnou...

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14, foto: MČ Praha 14

Pomalu se blíží 24. ročník pochodu 14 km kolem Prahy 14. Protáhnout tělo při příjemné procházce si zájemci...

Postavte si svůj vlastní model ze stavebnice Merkur

Foto: Modely a modeláři Prahy 13

Až do 12. října je v atriu a 2. patře radnice prodloužena skvělá výstava „Modely a modeláři z Prahy 13".

 

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama