V Praze začal festival Dny evropského filmu

Letošní Dny evropského filmu, které se pozvolna překlopily do třetí dekády své existence, opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s cílem reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie.

Až do 17. dubna navštivte v Praze festival Dny evropského filmu Kino Světozor nebo brněnskou část festivalu ve dnech 18.-22.4 v kině Scala.

Program přehlídky je rozdělen do již zaběhlých tematických sekcí (Národní liga, Best Of, Media, €Docs, K věci), ke kterým letos nově přibyla speciální sekce EuroCrime, věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou.

Naše tipy:

V dánsko  eko-thrilleru Střelec se rozhořčený občan rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a akcí vyjádřit nesouhlas s politikou své země, planými sliby politiků a jejich porušení slibu o zrušení limitů těžby v Grónsku. Do jaké míry je ospravedlnitelné násilí jako poslední možnost protestu? V hlavní roli Trine Dyrholm (Královská aféra, Svatba mezi citróny) a Kim Bodnia (Pusher, Bleeder).

Maďarská skrz na skrz černá komedie Boží šichta debutujícího Márka Bodszára, která vede diváky do světa noční záchranné služby, obchodu s mrtvolami a pohřebácké mafie. Cena: CinÉast Lucembursko 2013: Zvláštní cena.

V romantické francouzské "duchařské" komedii Papírové duše, točící se kolem jednoho dopisu "ze záhrobí", který svede dohromady mladou vdovu Emmu a profesionálního textaře pohřebních řečí Paula, se představí mimo jiné Pierre Richard.

€Docs / Dokumentární sekce přináší premiérově několik velmi výjimečných dokumentů, provokujících tématy i zpracováním. Dokument Master of the Universe nabízí detailní pohled do zákulisí fungování světových finančních trhů a elitního bankovnictví. Kdysi vysoce postavený investiční bankéř odhaluje mnohdy šokující skutečnosti o křehkosti a nestabilitě světových ekonomik, i fakt, že k další velké krizi stačí opravdu málo. Ceny: Cena německých filmových kritiků pro nejlepší dokument 2013; MFF Locarno 2013: Velká cena poroty.

Film, který pobouřil hollywoodská studia dokonce natolik, že se snažili přimět Google aby jej nebylo možno „vygooglovat", TPB AFK - Příběh The Pirate Bay, zachycuje příběh legendární internetové „pirátské zátoky", The Pirate Bay, aneb nejznámějšího místa, odkud stáhnete z internetu téměř cokoliv. Ilegálně, samozřejmě. Film, řešící otázku autorských práv v digitální éře a nutnost přehodnotit náš vztah k vlastnictví v 21. století a obecně svobody internetu vůbec.

V duchu romantické retro komedie se nese francouzský film Láska všemi deseti, rozverná veselohra, která nezapře inspiraci v (nejen) francouzských romantických komediích šedesátých a sedmdesátých let. Komedie o lásce a psacím stroji, aneb jak mladá sekretářka ke štěstí přišla.

Film Střelec, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Film Lolipop Monster, Dny evropského filmu

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Jaká je budoucnost Nové Palmovky?

Jaká je budoucnost Nové Palmovky? Foto: ÚMČ Prahy 8

Společnost Metrostav vypověděla v listopadu 2018 minulému vedení MČ Praha 8 smlouvu o výstavbě Nové Palmovky kvůli...

Zastupitelstvo Prahy 10 řešilo rekonstrukci radnice i dotace

Zastupitelstvo Prahy 10 řešilo rekonstrukci radnice i dotace, foto: ÚMČ Praha 10

V pondělí 10. prosince 2018 proběhlo druhé jednání zastupitelstva Městské části Praha 10, kterou od listopadu vede...

Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950

Instalace v NGP, foto: Jakub Precechtel

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky pontavenské škole stala významným...

V Troji vzniká moderní botanická zahrada 21. století

Foto: MHMP: Vizualizace - dostavba areálu západní části Botanické zahrady hl. m. Prahy

V nejbližší době by měla být zahájena dlouho plánovaná dostavba západní části Botanické zahrady hl. m. Prahy.

reklama reklama reklama
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
  • 100% Wellness a relaxace v Krušných horách. Víkendový wellness pobyt
reklama
reklama