V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“

Na pražském Výstavišti byla zahájena impozantní výstava nabízející dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci proslulého mauzolea prvního čínského císaře Čchina, které je považováno za osmý div světa a jeden z největších archeologických objevů 20. století.

Výstava „Terakotová armáda a první čínský císař" je unikátním výletem do starověké Číny a navíc nebyla dosud nikde k vidění, svoji světovou pouť zahájí právě v Praze. Na ploše o rozměru 1800 m2 bude prezentováno přes 300 replik soch terakotového vojska, včetně vozů či koní, a bronzových zbraní, které byly ručně a s důrazem na detail a maximální možnou shodu s originálem vyrobeny v Číně - ve stejném regionu, ve kterém bylo mauzoleum nalezeno.

V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“, foto Chadi Abou Sariya

Další část výstavy nabídne bližší seznámení se sochami – se všemi prvky charakterizujícími hodnost každého vojáka, kterou dokládá typ účesu, brnění či založení rukou a s jejich původním barevným vyhotovením, které se na originálech dochovalo jen zcela nepatrně.

V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“, foto Chadi Abou Sariya

S objevem hrobky či životem prvního čínského císaře se návštěvníci mohou seznámit i prostřednictvím projekcí dokumentárních filmů na velkých obrazovkách či audioprůvodce. Působivost celé výstavy umocní nejen audio-vizuální a světelné instalace, ale i její samotná konstrukce.

V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“, foto Chadi Abou Sariya

Terakotová armáda prvního čínského císaře

Císař Čchin (původně Čeng) byl prvním vládcem dynastie Čchin, který žil ve třetím století před naším letopočtem. Jako první sjednotil Čínu, zavedl jednotnou měnu i znaky písma. Stavba jeho hrobky trvala celých 36 let, po které Číně vládl (246-210 před naším letopočtem) a na jejím vzniku se podílelo před 720 000 lidí.

Mauzoleum, které bylo objeveno náhodně při výkopu studny v roce 1974 třemi farmáři, se nalézá poblíž čínského města Si-an a celková plocha areálu zabírá přes 56 km2. Jeho nejznámější částí jsou tři podzemní jámy, ve kterých se nalézá vojsko vyrobené z terakotové hlíny čítající 8000 vojáků, 150 válečných vozů a 670 odeslaných nebo zapřažených koní.

V Praze začala ojedinělá výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“, foto Chadi Abou Sariya

Samotná císařova hrobka nebyla z důvodu obav archeologů o její poškození dosud odkryta. Vzhledem k obrovskému historickému významu byla hrobka prvního císaře v roce 1987 zařazena na seznam světového dědictví Unesco.

Vstupenky na výstavu, která bude umístěna do Křižíkova pavilónu E, jsou v prodeji v síti Ticketpro, více informací naleznete na www.terakotova-armada.cz.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Praha umístí na vodárenské objekty fotovoltaické elektrárny

Foto: fotovoltaika/PVK

Na patnácti vodárenských objektech po celém území hlavního města a v Káraném se letos objeví fotovoltaické elektrárny.

Na Trojce proběhl 47. ročník biatlonového závodu Žižkovská stuha

Foto: biatlon/ ÚMČ Praha 3

Dne 21. dubna 2024 se v malebném prostředí Parku Parukářka a na střelnici Kapslovna uskutečnil již 47. ročník tradičního...

Pražské školy z pohledu pražských hygieniků

Foto: HSHMP

Hygienická služba Hlavního města Prahy provedla v období prvního čtvrtletí 2024 v rámci výkonu státního zdravotního...

Dosadba stromů do uličních stromořadí v Praze 2

Dosadba stromořadí v Praze 2 | Foto: TSK

Kvalitní vzrostlá zeleň zajišťuje ochlazování prostoru v horkých letních dnech, jeho zvlhčení, snižuje prašnost...

reklama
reklama
reklama