Víte, že Češi měli moře a byli součástí válečného námořnictva?

Národní technické muzeum připravuje výstavu „Naše moře...", která umožní nahlédnout do každodenního života námořníků Rakousko-uherského válečného námořnictva za Velké války jak na lodi, tak i na souši. Služba na moři nebo v loděnicích nebyla pro rekruty z českých zemí ničím neobvyklá.

Návštěvník bude mít možnost na bohatém fotografickém materiálu Rakousko-uherského válečného loďstva pochopit, jak byly tyto kolosy fascinující pro tehdejší Středoevropany. Velký prostor je věnován technickému pokroku, jak v samotné konstrukci, tak i ve výzbroji válečných lodí.

Národní technické muzeum připravuje výstavu „Naše moře…“, foto NTM Praha

Národní technické muzeum připravuje výstavu „Naše moře…“, foto NTM Praha

Národní technické muzeum připravuje výstavu „Naše moře…“, foto NTM Praha

Historie válečného námořnictva bude prezentována zejména dobovými fotografiemi, rytinami, olejomalbami, ale i dochovanými artefakty z pozůstalostí námořníků sloužících na válečných lodích i formou částí tehdejší výzbroje a výstroje.

Výstava „Naše moře..." je pořádána v rámci projektu „Velká válka", který si má připomenout právě stoleté výročí vypuknutí světového konfliktu. Národní technické muzeum, 4. 6. – 30. 11. 2014. Více informací o projektu najdete na www.velkavalka.cz.

V pondělí 26. května bylo před budovou Národního technického muzea instalováno pobřežní dělo  - 15 cm pobřežní kanón d/50 z roku 1899.

Před budovou Národního technického muzea bylo instalováno pobřežní dělo 15 cm pobřežní kanón d/50 z roku 1899, foto NTM Praha

Jedná se o vzácný pokusný kanón Škodových závodů, který ve své době vynikal vysokým výkonem a skvělými parametry. Kanón má ocelovou hlaveň se šroubovým závěrem, kapalinovou brzdu a dva zpruhové vratníky uloženy na obvodu kruhové kolébky pod hlavní. Kanón byl získán do sbírek před druhou světovou válkou od Škodových závodů v Plzni.

Technická data:
Hmotnost střely: lehká střela 46 kg, těžká střela 53 kg
Počáteční rychlost: lehká střela 925 m/s, těžká střela 865 m/s
Maximální dostřel: 12 400 m
Hmotnost hlavně se závěrem: 6423 kg

Škodovy závody v Plzni se v rámci rakousko-uherské monarchie podílely na vývoji klasického hlavňového dělostřelectva. I když výrobu zahájily malorážními palubními kanóny, brzy po získání prvních zkušeností přecházely postupně na výrobu děl stále větších ráží, čehož je důkazem i 15 cm pobřežní kanón d/50 z roku 1899, dnes jediný zástupce této kategorie uložený ve sbírkách VHÚ.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Labutě v nesnázích

Zachráněné labutě, vodní léčebna/Lesy hl. m. Prahy

Od začátku roku jsme pomohli už 13 labutím.

Praha umístí na vodárenské objekty fotovoltaické elektrárny

Foto: fotovoltaika/PVK

Na patnácti vodárenských objektech po celém území hlavního města a v Káraném se letos objeví fotovoltaické elektrárny.

Na Trojce proběhl 47. ročník biatlonového závodu Žižkovská stuha

Foto: biatlon/ ÚMČ Praha 3

Dne 21. dubna 2024 se v malebném prostředí Parku Parukářka a na střelnici Kapslovna uskutečnil již 47. ročník tradičního...

Pražské školy z pohledu pražských hygieniků

Foto: HSHMP

Hygienická služba Hlavního města Prahy provedla v období prvního čtvrtletí 2024 v rámci výkonu státního zdravotního...

reklama
reklama
reklama