Vliv slunečního záření na náš organizmus

Bereme jako samozřejmost nejrůznější poučky a varování ohledně agresivního slunečního záření a rádi zapomínáme na jeho negativní vliv. Říkávalo se, že kam nechodí slunce, chodí lékař. Uvádíme tedy malé shrnutí, na co si dávat pozor a co nezanedbat.

Slunce má pro tělo velký význam

Často si uvědomujeme, že máme špatnou náladu a souvislost s nedostatkem sluníčka je zřejmá. Proto se všichni tolik těšíme na jaro a léto, kdy máme menší výkyvy nálad. Slunce je ale také zdrojem vitamínu D, má vliv na vstřebávání vápníku i boj s infekcemi.

Předpis na sluneční lázně

V minulém století byly v rámci léčby psychických i fyzických nemocí některými lékaři oblíbené předpisy do slunečních lázní, kam se v některých městech dalo ambulantně docházet. V závětří a zahaleni do dek byli pacienti krátkodobě vystavováni slunci a čerstvému vzduchu. Doba slunění se postupně zvyšovala většinou na 10 „sezení".

Důvodem dávkování už tehdy bylo známé riziko, kdy následkem přehnaného vystavování slunečním paprskům může být kromě vzniku vrásek také rakovina kůže. Nová doba přinesla solária, o jejichž zdravotní nezávadnosti se stále vedou emotivní diskuze.

Rakovina kůže může být smrtelná

Podle odborníků v České republice ročně zemře na následky rakoviny kůže více jak 400 lidí. Maligní melanom je u nás nejčastěji zjištěným zhoubným nádorem. Má sklon ke tvorbě metastáz, průměrná doba přežití je půl roku. Že je jednou z hlavních příčin působení slunečních paprsků, potvrzují čísla z nejteplejších částí světa, kde má rakovinu kůže 60% bílé populace ve věku nad padesát let. Čím světlejší typ kůže, blond a rusovlasí, tím větší nebezpečí rakoviny kůže hrozí.

28.4.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama