Výročí okupace Čech, Moravy a Slezska nacistickým Německem

Od 14. do 16. března 1939 probíhala vojenská okupace Čech, Moravy a Slezska. Výsledkem bylo vyhlášení Protektorátu Čech a Moravy Německem dne 16. 3. 1939. Cílem okupace bylo rozbití zbytku ekonomicky úspěšného demokratického Česka a ovládnutí Prahy.

Anexí Německo zrušilo Mnichovskou dohodu, kterou 30. září 1938 uzavřelo. Mnichovská dohoda byla uzavřena mezi Německem – zastupoval Adolf Hitler, Itálií – zastupoval Benito Mussolini, Francií – zastupoval Édouard Daladier, a Velkou Británií – zastupoval Neville Chamberlain. Zástupci zmíněných zemí se dohodli, že Československo musí do 10. října 1938 postoupit pohraniční území obývané Němci – Sudety Německu. Zástupci československé strany nebyli k jednání přizváni. Byl to první Hitlerův krok k ovládnutí Evropy. Československo bylo papírově přejmenováno na Česko-Slovensko. Česko-Slovensko bylo nuceno v rámci Mnichovské dohody „prodat" Německu válečný materiál za 648 041 624 předválečných Kč, který nebyl nikdy uhrazen.

Vyhlášení slovenské samostatnosti

Dne 14. března, zasedal slovenský parlament a jednohlasně se usnesl na vyhlášení nezávislosti Slovenska. Téhož dne byl parlamentem v Bratislavě přečten manifest nezávislosti první Slovenské republiky.

Okupace již od 14. března 1939

Dne 15. března 1939 ve 3:15 hodin bylo zahájeno zasedání pražské vlády a ve 3:35 byl odeslán všem armádním sborům rozkaz se zákazem klást jakýkoliv odpor. Ve 4:30 začal pražský rozhlas vysílat zprávu o chystaném vstupu německých vojsk na území Čech a Moravy. Oficiálně tento den začalo německé obsazování Čech a Moravy. Na Ostravsku byly hranice překročeny německými vojenskými jednotkami již večer 14. března. Do naší země napochodovalo 350 000 mužů, německá Luftwaffe přilétla až další den, když se zlepšilo počasí.

Do ulic Prahy i jiných měst byla nasazena pořádková policie, dorazily motorizované jednotky wehrmachtu. Zabavovaly písemnosti českých orgánů a policejních ředitelství, které většinou nebyly zničeny. Z těchto dokumentů poté získávaly informace o potenciálních protivnících.

Zdroj: wikipedia.org

15. 3. 2018

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Dosadba stromů do uličních stromořadí v Praze 2

Dosadba stromořadí v Praze 2 | Foto: TSK

Kvalitní vzrostlá zeleň zajišťuje ochlazování prostoru v horkých letních dnech, jeho zvlhčení, snižuje prašnost...

Praha koupí pozemky v Karlíně

Foto: Negrelli viadukt/MOBA Studio

Jsou důležité pro rozvoj okolí Negrelliho viaduktu.

Malá plavidla mají další přístav

Foto: Davle/MD ČR

V Davli byl zahájen provoz nového veřejného přístaviště pro malá plavidla.

Modernizace trati Praha – Kladno

Architektonický návrh AFRY a Pavlíček Hulín architekti. Zdroj: SŽ

Praha 6 vyjádřila své připomínky k dokumentaci týkající se výstavby železniční trati Praha - Ruzyně a Letiště...

reklama
reklama
reklama