Výše dlužnických poplatků nám dělá vrásky

Odborníci z řad věřitelů, inkasních společností, ale i zástupci státní správy a neziskových organizací se setkali na čtvrtém ročníku Česko-slovenského fóra inkasního trhu, které připravila Asociace inkasních agentur.

Fórum, jako každoročně, mapovalo situaci na trhu pohledávek a snažilo se zodpovědět otázku, zda se budou pohledávky v budoucnu vůbec vymáhat, případně jaké změny jsou v následujícím období očekávány.

Fórum svou přednáškou zahájil Radek Laštovička, nastupující prezident Asociace inkasních agentur, který upozornil na eskalaci situace s dlužnickými poplatky.

„Mimosoudní inkaso je poslední neregulovanou částí procesu správy pohledávek. Vezměte si, jak jsou regulované banky, co by poskytovatelé půjček, úvěrů, nově i nebankovní finanční instituce, nemluvě o právním inkase a exekucích. Nesmím také zapomenout na insolvence. To vše je legislativně ošetřeno. Pouze mimosoudní inkaso není. Připravili jsme v Asociaci návrh zákona o inkasní činnosti, jehož prvotním impulsem pro vznik byl vývoj praxe v oblasti poplatků požadovaných po dlužnících za mimosoudní vymáhání. Poplatky, které jednotlivé inkasní společnosti po dlužnících požadují, nejsou nijak ukotveny a velmi se různí. U běžné pohledávky ve výši třeba 1500 Kč jedna společnost požaduje po dlužníkovi navíc 250 korun, jiná třeba 2000 korun.

Pokusili jsme se navrhnout eticky přijatelnou a nákladově opodstatněnou výši poplatků, kterou jsme doporučili jak členským agenturám, tak i ostatním, k dodržování. Všichni by hned měli jasno. Dlužníci by věděli, kolik po nich mohou inkasní agentury požadovat, agentury by měly maximální výši, do které by se mohly pohybovat. Jenže do dění vstoupil Úřad na ochranu hospodářské soutěže s upozorněním, že prosazování maximální výše poplatků přenášených na dlužníky může být považováno za nepovolenou kartelovou dohodu, a že takový zásah do volné soutěže lze udělat jen formou zákona.

Konkurence mezi inkasními agenturami se tak stále méně odehrává na poli kvality služeb nebo ceny služeb pro naše klienty (věřitele), a profitabilní jsou mezi inkasními agenturami spíše ty, které dokáží nejvíce sedřít dlužníky na poplatcích," uvedl Radek Laštovička.

73 % přítomných odborníků, kterých se na fóru sešlo více než 130, souhlasilo prostřednictvím hlasovacího zařízení, s přiměřenou výší poplatků přenášených na dlužníky, které by odpovídaly nákladům.

TZ: Asociace inkasních agentur

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Česko letos zažije převody firem za miliardy

Foto: ilustrační/pixabay

Patria: Stovky majitelů kvůli změně daní urychlí prodeje.

Letiště Praha je v provozním zisku

Foto: Letiště Praha, a.s.

Meziročně si polepšilo o 900 milionů.

Aero letos navýší výrobu pro Airbus o 80 procent

Foto: ©AIRBUS S.A.S. 2018 – computer rendering by FIXION-MMS/aero.cz

Ve Vodochodech vzniká hrana křídla pro dopravní letoun A220.

ČSÚ spustil aplikaci zaměřenou na zahraniční obchod

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Český statistický úřad spustil novou vyhledávací aplikaci: Databáze zahraničního obchodu se zbožím.

reklama
reklama
reklama