Bylinky léčivé a ochranné

Bylinky se staly módní záležitostí, ale u nás mají svoje dávné využití nejen jako léčivky a dochucovadla, ale také jako ochránci některých rostli na zahradě. Protože je vhodné až do konce podzimu mnohé bylinky namnožit, připomeneme si několik zajímavostí.

Pažitka

Pažitka od jara do zimy na krajíc chleba s máslem? Nádhera. Pažitka je součástí mnoha záhonů s květinami a jahodami, protože je chrání před plísněmi. Někdo vás bude přesvědčovat, že pažitka odpuzuje slimáky. Moji nezlikvidovatelní slimáci, ji ovšem, nechápu proč, milují.

Šalvěj

Šalvěj je velmi oblíbená na čaj, olej se šalvějí je vynikající na saláty, ale zajímavá je také sušená. Mletému masu dodá výraznou a originální chuť. Na zahradě chrání šalvěj zeleninu před běláskem zelným a údajně i před slimáky. Když se o šalvěj dobře staráte, rozrůstá se do bujného keře, který se může stát i zajímavým solitérem.

Máta peprná

Máta peprná u nás velmi využívaná v kuchyni, by snad neměla chybět na žádné zahrádce. Ledový mátový čaj s trochou cukru je v létě daleko lahodnějším osvěžením než umělé limonády. Máta na zahradě díky své pronikavé vůni odpuzuje mšice a chrání zeleninu před dřepčíky. Zahradníci ji sází vedle rajčat pro zlepšení jejich chuti.

Tymián a oregano

Tymián a oregano jsou další nepostradatelné bylinky našich babiček i novodobých maminek. Macerovaný tymián i oregano v oleji jsou nedílnou součástí mnohé kuchyně. Dávají jídlu charakteristickou vůni i chuť. Obě bylinky se obvykle sází jako hrana záhonu, aby odrazovaly slimáky a šneky.

Saturejka

Saturejka se vrací do našich kuchyní díky nové módě, což je dobře. Na záhonech odhání běláska zelného.

Levandule

Levandule se uplatňuje jak ve francouzské kuchyni a voňavkářství, v cukrářství a při výrobě likérů. Snadno se sází, dobře se ujímá a je nenáročná na půdní podmínky nebo zálivku. Snad pro svoji odolnost je u nás stále populárnější. Na zahradě odpuzuje mšice, proto se většinou sází společně s růžemi, odpuzuje také mravence. Navíc navečer krásně voní a přitahuje noční motýly.

Měsíček zahradní

Měsíček zahradní, pro který mám slabost díky jeho krásně oranžovým květům i účinkům.V létě a na podzim se během slunečného dne sklízejí květy. Ty se buď nakládají do lihu, oleje, lisují nebo mixují a přidávají do krémů. Pro domácí ošetření akné a špatně hojících se ran spaříte hrst čerstvých květů hrnkem horkého mléka, necháte odstát a vlahým roztokem ošetříte potřebná místa. Měsíček odpuzuje mšice, housenky, mravence a chrání ostatní rostliny před háďátky.

Řízkování a sběr semen

Na konci léta se množí bylinky, které ještě nekvetou. Pro řízkování se odstřihnou špičky mladých výhonů v délce deseti centimetrů, ponecháme tři listy a šikmo zapíchneme na připravené a dobře zalité místo. Půda musí být stále vlhká, ale nové rostlinky také hlídáme, aby je nenapadla plíseň.

Správně zakořeněné sazeničky přečkají zimu a pak je můžeme přesadit na předem připravený záhon nebo do truhlíku. Sledujeme měsíček a další bylinky, když odkvetou, sbíráme jejich zralá semena pro jarní výsev. Uskladňujeme je v papírových sáčcích a na suchém místě.

17.8.2017; Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vědci zkoumají historii užívání léčivých rostlin

Ilustrační foto: Měsíček lékařský/Praha Press

V České republice má přírodní léčení dlouhou tradici.

Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě

Foto: klíště/pixabay

V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná.

Zdravé maso z Lesů ČR bude dostupnější

Foto: Lesy ČR

Středisko Klíny v Krušných horách zahájilo provoz.

Covid skončil, covidismus zůstal

Ilustrační foto: pixabay.com

Covid skončil, covidismus zůstal. Jak dlouho zůstanou hlavy národa v písku?

reklama reklama