Zveme na výstavu Praha zítra? Vltavská filharmonie

Budova Vltavské filharmonie je jedním z nejočekávanějších projektů, které v Praze vzniknou v příštích desetiletích.

Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nového koncertního sálu splňujícího světové standardy vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy na konci srpna 2021.

Celkem se přihlásilo 115 týmů z 25 zemí. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty, kteří odevzdali 19 soutěžních návrhů. V květnu 2022 z nich vzešel vítěz – dánské studio Bjarke Ingels Group. To následně rozpracovalo soutěžní návrh do podrobné architektonické studie, kterou si můžete prohlédnout v budově CAMPu (Vyšehradská 51, Praha 2) od 25. ledna do 18. února 2024. Vstup zdarma.

Výstava Praha zítra? Vltavská filharmonie

Návrh architektonické studie formuje Vltavskou filharmonii jako meandrující cestu od břehu řeky na střešní terasu. Nový eskalátor pomáhá plynulosti toku návštěvníků v interiéru i exteriéru. Množství zeleně ponechává prostor i pro náměstí a komunitní akce, budova komunikuje s prostředím i přes úpravu podchodu pod viaduktem v její těsné blízkosti.

Srdcem Vltavské filharmonie budou její sály s vlastním zázemím a veřejnými prostory, stejně významnou funkci však zastane kreativní hub, jehož centrem se stane hudební knihovna. V budově najdou domov Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a hudební úsek Městské knihovny Praha. Architektonická studie zohledňuje také participaci s veřejností, obyvateli Prahy 7, místními komunitními aktéry, stejně jako diskuze s odborníky na akustiku, dopravu či zeleň.

Budova Vltavské filharmonie se stane hlavním iniciátorem a akcelerátorem rozvoje zanedbaného území Bubny-Zátory. V následujících letech je potřeba vypracovat projektovou dokumentaci k povolení stavby a vybrat dodavatele pro její zhotovení. Tato etapa zabere zhruba čtyři roky a podílejí se na ní stovky odborníků z celého světa. Stavět by se mělo začít v roce 2027. Vltavská filharmonie by se pak měla veřejnosti otevřít v roce 2032.

22. 1. 2023; TZ: ÚMČ Praha 7

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražské povstání 1945

Foto: Na všech důležitých místech v Praze vyrostly barikády/Národní muzeum

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

Pivobraní v Praze

Foto: pivobraní/ÚMČ Praha 3

Žižkovská Parukářka se opět stane místem, kde si můžete vychutnat lahodný mok. O víkendu 31. května a 1. června...

Celníci objevili u cizince více než čtyři a půl kilogramu kokainu

Foto: Generální ředitelství cel

Na konci minulého týdne celníci na Letišti Václava Havla zadrželi 44letého cizince polské národnosti, který v zavazadle...

V pátek 3. května se opět roztočí Letenský kolotoč

Letenský kolotoč/NTM

Národní technické muzeum v pátek 3. května roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč.

reklama
reklama
reklama