Kriminální činy v online prostoru

ČSOB a Policie ČR upozorňují na aktuální kriminální činy v online prostoru a prohlubují spolupráci.

Krádeže herních účtů, vishing, neoprávněné instalace podvodných programů nebo podvodníci na e-shopech. To je jen několik situací, se kterými se nyní policisté potýkají při vyšetřování podvodů v online prostředí. Již v roce 2020 zahájili policejní preventisté a bankovní experti spolupráci společným výukovým programem Tvoje cesta #onlinem. Dnes policejní prezident Martin Vondrášek a člen představenstva ČSOB Petr Hutla představili nový osmidílný seriál krátkých videí, jež upozorňují na aktuální trendy v kyberkriminalitě, a podepsali společné memorandum o další spolupráci mezi Policií ČR a ČSOB.

Policie se potýká s neustálým nárůstem kriminality v online prostředí, která se týká především zneužívání profilů na sociálních sítích, podvodů při nákupech v e-shopech nebo podvodných telefonátů.

„Meziročně jsme zaznamenali téměř osmnáctiprocentní nárůst kriminality páchané v prostředí internetu, přičemž kybernetická kriminalita v roce 2021 činila více než šest procent z celkového počtu všech registrovaných trestných činů. Digitalizace je trend, který řadu běžných činností zrychluje a usnadňuje, ale přináší bohužel také jistá rizika, na která musíme reagovat,“ uvedl policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek.

Podle nedávného průzkumu děti tráví na internetu stále více času a vstupují na něj od stále mladšího věku. Více než polovina třináctiletých má profil na některé ze sociálních sítí a třetina stejně starých dětí na internetu i nakupuje. Děti se v digitálním prostoru pohybují velmi přirozeně, zároveň si ale dostatečně neuvědomují rizika, která tu na ně mohou čekat. Jsou tak v internetovém prostředí vůbec nejohroženější skupinou.

ČSOB se dlouhodobě věnuje vzdělávání žáků základních a středních škol v oblasti finanční gramotnosti a odpovědného hospodaření s penězi.

„Jako banka, která většinu služeb nabízí i v digitalizované podobě, známe rizika pohybu v online světě a víme, jak důležité je dodržování bezpečnostních pravidel. Stejně jako policie vidíme nárůst případů, kdy se podvodníci snaží vylákat z obětí finanční prostředky prostřednictvím falešných profilů a zpráv nebo podvodným voláním. Proto jsme se s policejním prezidentem rozhodli naši spolupráci rozšířit a budeme nadále spolupracovat při výchově mladé generace, která patří k nejohroženějším,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Podle aktuálních statistik Policie ČR je kriminalita v digitálním prostředí jako jedna z mála oblastí trestné činnosti na vzestupu. Jedná se jak o jednoduché internetové podvody, tak o komplikovanější zločiny. Více než třetinu případů tvoří tzv. mravnostní kriminalita, často cílená právě na děti a mládež.

„Děti a dospívající patří v prostředí internetu mezi nejvíce ohrožené skupiny především různými druhy mravnostní kriminality. Ne vždy si plně uvědomují, jak nebezpečná může komunikace v online prostředí být. Jejich důvěřivosti a mylného pocitu bezpečí pak využívají internetoví predátoři. Prevence a informovanost, stejně tak jako přiměřená kontrola a komunikace ze strany rodičů, hrají naprosto zásadní a nezastupitelnou roli v předcházení tomuto druhu trestné činnosti páchané na dětech,“ zdůrazňuje policejní prezident.

Společný výukový program Tvoje cesta #onlinem začali policejní preventisté a bankovní specialisté vyučovat na základních a středních školách na začátku roku 2020. Program je zaměřený na rizika, s nimiž se děti setkávají v digitálním prostoru, zejména na sociálních sítích. Projekt byl doplněn kampaní

„Společně proti internetovým predátorům“

Série spotů cílila na rodiče nezletilých dětí a upozorňuje na stále rostoucí nebezpečí, které dětem hrozí v internetovém prostoru. V oblasti digitální bezpečnosti a řešení konkrétních problémů, se kterými se děti setkávají, spolupracuje ČSOB vedle Policie ČR také s Linkou bezpečí.

ČSOB dále v loňském roce představila výukovou aplikaci ČSOB Filip – poznej svět peněz, kterou si na platformách Android, iOS stáhlo už přes šest tisíc uživatelů. Aplikace je postavena na krátkých edukativních videích. K současným 30 dílům právě nyní přibude osm seriálových dílů, ke kterým vytvořili scénáře právě policejní preventisté a bankovní experti.

Všechny vzdělávací aktivity jsou součástí programu Finanční a digitální vzdělávání ČSOB na školách, kterým za šest let prošlo přes 45 tisíc žáků a studentů na téměř 500 školách.

14 7. 2022, TZ: ČSOB

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama