Na okraji areálu ČZU je umístěno odběrové centrum

ČZU jako první vysoká škola zřídila odběrové testovací centrum na přítomnost COVID-19.

Poskytování této služby jsme zajistili u biotechnologické společnosti Aiomica, a.s., která se od začátku pandemie věnuje odběrům a výrobě testovacích sad pro certifikovaná odběrová pracoviště. Díky naší včasné reakci jsme tak první vysokou školou a jednou z prvních veřejných institucí, která pro své zaměstnance zajistila přednostní možnost testování na přítomnost onemocnění COVID-19.

Provozní doba centra je v tomto týdnu úterý – středa od 7:00 – 11:00 hodin, v pátek od 8:00 – 11:00 a pro následující týden, tj. od 8. 3. do 12. 3. 2021 bude provoz centra optimalizován. Kapacita odběrového centra je cca 60-80 osob za 60 minut.

Při vstupu k odběrovému místu bude testovaná osoba vyzvána nejprve k registraci, kde se prokáže zaměstnaneckou případně studentskou kartou (ISIC, ITIC) a uvede základní osobní údaje nezbytné pro registraci, následně bude vyzvána k odběru antigenním testem. Testované osoby budou mít na výběr testování formou stěru z nosohltanu nebo kraje nosu či zadní části jazyka.
Další možností je odebrání vzorku slin, který je za příplatek 300,- Kč. Výsledky testu obdrží testovaná osoba v tištěné podobě v řádu jednotek minut. V následujícím týdnu budou řešeny další možnosti vydání potvrzení. V případě zjištěné pozitivity bude testované osobě ihned proveden PCR test hrazený zdravotní pojišťovnou. Tento test je možné také provést na vyžádání za úhradu samoplátcem. V odběrovém centru se mohou zaměstnanci v souladu s mimořádným opatřením MZDR nechat zdarma 1x za 3 dny testovat (antigenním testem).

Během prvního dne systém zachytil 1 % pozitivních případů, kteří nebyli do kampusu vpuštěni a u nichž okamžitě započalo trasování.

„Toto je pilotní studie, kterou vyhodnotíme nejen z hlediska efektu ochrany zdraví, ale i logistiky nebo z pohledu ekonomických ukazatelů. Vše organizujeme mimo základní infrastrukturu státem organizovaných odběrných míst, abychom ji dále nezatěžovali. Výsledky hodláme dále interpretovat i pro účely budoucího rozvolňování režimu na naší univerzitě,“ dodal rektor ČZU prof. Petr Sklenička.

3.3.2021; TZ: ČZU

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama