Nový studijní program Vyřazování jaderných zařízení z provozu

Odborníky pro vyřazování jaderných zařízení z provozu vychová Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT.

Nový studijní program Vyřazování jaderných zařízení z provozu nabízí od akademického roku 2020/21 Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Akreditaci pro něj získala na konci dubna 2020 a předpokládá zvýšený zájem studentů, protože absolventi s touto specializací budou velmi žádaní.

„Jaderné elektrárny (JE), což jsou asi nejznámější jaderná zařízení, mají jako každé jiné průmyslové zařízení určitou životnost a nyní nastává doba, kdy se velké množství elektráren ze 60. a pozdějších let postupně odstavuje. Německo se od jaderné energetiky odklání a ukončuje provoz všech jaderných elektráren, ty poslední by měly být uzavřeny do konce roku 2022," vysvětluje Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů FJFI (KJR) jeden z důvodů velkého potenciálu pracovního uplatnění pro absolventy nového studijního programu.

Po ukončení provozu JE je potřeba se o elektrárnu adekvátně starat a postupně ji bezpečně rozebírat. Tento náročný proces budou řídit a zároveň se podílet na odborných pracích třeba právě absolventi FJFI.

„Rozebrat provozní technologie jaderné elektrárny, roztřídit vzniklý odpad a správně s ním nakládat podle jeho nebezpečnosti je otázkou desítek let, takže o práci u nás i v zahraničí se absolventi rozhodně bát nemusí," dodává Ondřej Novák.

Nový studijní program společně garantují tři katedry FJFI. Vedle zmíněné KJR jde o katedru jaderné chemie (KJCH) a katedru dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ).

„Na naší katedře se mimo jiné zabýváme zpracováním radioaktivních odpadů včetně separací radionuklidů a dekontaminačními technologiemi," upřesňuje Kateřina Čubová z KJCH.

Pracovníci KDAIZ se zaměřují na detekci ionizujícího záření a radiační ochranu pracovníků a životního prostředí včetně modelování situací metodou Monte Carlo.

„Využíváme různé metody pro detekci ionizujícího záření a na základě výsledků měření i modelování můžeme navrhovat opatření omezující rizika negativních biologických účinků ionizujícího záření pro pracovníky a životní prostředí. Při vyřazování zdaleka nejde jen o JE, zdroje ionizujícího záření se využívají v mnoha průmyslových oborech, například ve zdravotnictví. Také o tato zařízení je třeba se po ukončení jejich funkčnosti postarat v souladu s novou atomovou legislativou, a i to se studenti nového oboru naučí," doplňuje Ondřej Kořistka z KDAIZ.

Vyřazování jaderných zařízení z provozu je akreditován jako tříletý bakalářský studijní program v českém a anglickém jazyce (Decommissioning of Nuclear Facilities) a má návazné dvouleté magisterské studium, také v obou jazycích.

26. 5. 2020; TZ: FJFI ČVUT v Praze

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

10 ocenění v soutěži European Product Design Award 2023

Martin Kuchta, Škoda ForFuture/UTB Zlín

Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získal celkem...

reklama