V Ostravě navýší a zmodernizují kapacity superpočítačového centra

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava byla podepsána smlouva na modernizaci HPC systémů pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava byla podepsána smlouva na modernizaci HPC systémů pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Jedná se o rozšíření klastru Anselm a dodá jej společnost Atos IT Solutions and Services, s.r.o. Superpočítač bude mít nově teoretický výkon přesahující 800 teraflopů za sekundu, bude tedy více než 8krát výkonnější než jeho předchůdce, který byl spuštěn v roce 2013. Výpočetní kapacity systémů, které provozuje IT4Innovations, jsou v rámci grantových soutěží k dispozici celé vědecké komunitě České republiky. Termín dodání nového stroje je duben 2019.

V náročném soutěžním dialogu, jehož vítězem se stala firma Atos, byl kladen důraz nejen na cenu, ale také na použití nejvyspělejších momentálně dostupných technologií. Čeští vědci tak získají přístup k nejmodernější generaci procesorů Intel a také k nejvýkonnějším GPU akcelerátorům od firmy NVIDIA.

„Poptávka českých vědců po výpočetních zdrojích převyšuje naši momentální dostupnou kapacitu zhruba o 100 %. Tato modernizace navýší naše kapacity a pomůže nám tento problém řešit. Čeští vědci současně dostanou k dispozici stroj s nejmodernějšími technologiemi, což jim umožní si tyto technologie osvojit a držet tak krok se světem," vysvětlil Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

V Ostravě počítají vědci z českých univerzit i prestižních vědeckých center. Výkon superpočítačů je využit z více než 50 % na vývoj nových materiálů a léků, zbylá kapacita připadá na biovědy, inženýrské úlohy, astrofyziku a celou řadu dalších vědních oborů.

9. 11. 2018; TZ: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama