Západočeská univerzita tiskne ochranné štíty

Na Západočeské univerzitě v Plzni se vyrábí ochranné štíty pro pracovníky městských sociálních zařízení i dalších provozů. Většina zapojených pracovišť ZČU využívá 3D tisk, na Fakultě elektrotechnické pracují nově pomocí technologie laserového řezání.

Pracovníci městských organizací již obdrželi prvních dvě stě štítů. S výrobou na ZČU se ale nekončí. Instituce, které mají o ochranné štíty zájem, mohou kontaktovat univerzitu prostřednictvím on-line formuláře.

Do výroby ochranných štítů se na ZČU postupně zapojila řada pracovišť. 3D tiskárny začaly přibližně před týdnem pracovat na všech technických fakultách, tedy elektrotechnické, strojní a aplikovaných věd, ve výzkumném centru NTC, ale také na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Svými tiskárnami přispěla i Fakulta pedagogická a Centrum informatizace a výpočetní techniky. Tiskne se také v oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU, které na poptávku ze strany města Plzně zareagovalo a celou akci koordinuje. Na výzvu, kterou zveřejnilo na svých webových stránkách a sociálních sítích, se do výroby zapojila i Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň, plzeňská Masarykova ZŠ i několik jednotlivců.

Materiál pro 3D tisk univerzitě poskytlo město Plzeň

„Těm, kdo se rozhodli se připojit, nejen rozvážíme materiál, ale snažíme se jim poradit, jak mají štíty tisknout, balit a sbírat, aby byla dodržena co nejvyšší hygiena," říká Viktor Chejlava z Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU, který má po organizační stránce akci na starosti. „Po vyrobení by štíty měly být alespoň 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím," upřesňuje.

V pondělí 30. března zveřejnilo Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU na svých webových stránkách formulář, jehož prostřednictvím mohou o štíty požádat také další instituce.  Cesta ze ZČU k těm, kdo ochranné štíty potřebují, tak bude snadná a rychlá. Fakulta elektrotechnická začala v průběhu týdne využívat pro výrobu štítů výrazně rychlejší metodu řezání laserem.

„Výroba ochranných štítů je další cesta, jak můžeme našimi znalostmi a moderní technologií pomoci lidem, kteří ve svém zaměstnání podstupují riziko nákazy novým koronavirem," říká děkan Fakulty elektrotechnické Zdeněk Peroutka.

Nově navržený štít se skládá jen ze dvou dílů – průhledná část je z polykarbonátu o šíři 1 mm, na flexibilní pásku kolem hlavy je použit polypropylen. Rychlost výroby je ve srovnání s 3D tiskem až 24násobně vyšší. Řešení navrhli studenti doktorského studia, kteří jsou společně s několika zaměstnanci do výroby zapojeni.  Pro ty, kteří by je chtěli následovat, zveřejnili podklady pro výrobu na webu Thingiverse.

Výzkumné centrum NTC, které se na výrobě ochranných štítů také podílí, nabídlo své služby i v oblasti dezinfikování a poliklinice na plzeňském Denisově nábřeží zapůjčilo pro tyto účely generátor ozónu.

9. 4. 2020; TZ: ZČU

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama