Černou louku čeká proměna za miliardu

Ostravská univerzita ve spolupráci s městem Ostrava zásadně změní tvář jedné části centra města.

Výběrové řízení na stavbu nových budov za více než miliardu vyhrálo konsorcium dvou firem – ostravského závodu IMOS Brno a Beskydské stavební. Zázemí pro sport, zdraví a technologie, klastr umění a designu i podzemní garáže budou sloužit nejen univerzitě, ale také veřejnosti.

Ke stavbě nových budov Ostravské univerzity na Černé louce chybělo jediné: pro tento náročný projekt získat vhodného dodavatele. V zadávacím řízení nakonec zvítězilo konsorcium ostravského závodu firmy IMOS Brno a třinecké společnosti Beskydská stavební, které stojí například za regionálními projekty Orchard office komplex Ostrava, Alzheimer Centrum Ostrava nebo Residence Améba, či za projekty Hotel Vitality II nebo Vývojový areál Fryčovice II, který získal v soutěži Stavba roku 2019 cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Stavba dvou nových univerzitních budov bude financována z projektu Evropské unie, jehož celková výše je téměř 954 milionů korun. Projekt je jednou z největších investic svého druhu ve vysokém školství v Česku a implementuje strategii systémové proměny strukturálně handicapovaných krajů RESTART.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v roce 2017 výzvu na implementaci strategie RESTART. V Moravskoslezském kraji uspěla s největším projektem Ostravská univerzita. Investice pro vzdělávací infrastrukturu naplánovala do oblasti umění a sportu, které by měly umožnit vzdělanostní i následně pracovní a ekonomickou transformaci kraje. Univerzita deklarovala vytvoření 10 nových studijních programů, které budou reagovat na nové trendy. Tyto programy budou vyučovány v nových prostorách o celkové ploše 9 000 m2 a s nově nakoupenými přístroji. Jen během prvních let má novou infrastrukturu využívat 1 400 studentů. Přeju Ostravské univerzitě, aby stanovené cíle naplnila a investice využila ku prospěku akademické obce, města i kraje," doplňuje Václav Velčovský, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro řízení sekce EU a ESIF.

Stavba nových budov je zásadní nejen pro univerzitu, ale také pro rozvoj města Ostravy a celého regionu. Přípravu projektu proto významně podpořilo město Ostrava a zapojil se také Moravskoslezský kraj.

Vedení města předpokládá, že investice do budov Ostravské univerzity potvrdí univerzitní charakter města, podpoří jeho ekonomický rozvoj a přispějí k dalšímu oživení centra. Ostrava univerzitě věnovala pozemky v hodnotě 42 milionů korun a zaplatí 117 milionů za výstavbu podzemních garáží se 155 místy, přičemž předpokládaná cena realizace byla 205 milionů korun. Poslední parkoviště pod zemí hrazené městem bylo zprovozněno pod Prokešovým náměstím v roce 1997.

Stavba by měla začít v nejbližších dvou týdnech. Celkové náklady na všechny objekty dosáhnou téměř 1 miliardy Kč, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přispěje zásadní částkou 720 mil., město Ostrava více jak 156 miliony a Moravskoslezský kraj 14 miliony.

9. 1. 2020; TZ: Ostravská univerzita

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama