Mendelova univerzita chystá v jubilejním roce luxusní víno i pivní speciály

Luxusní víno a několik pivních speciálů ozdobí letošní oslavy sto let Mendelovy univerzity v Brně. Oba oblíbené nápoje připomenou šlechtitelské a další odborné úspěchy vědců a také fakt, že Mendelova univerzita vychovala stovky kvalitních vinařů a také zkušené sládky.

Zatímco víno odrůdy Cerason bude výjimečnou záležitostí pro fajnšmekry, s univerzitním pivem se lidé budou letos setkávat i v brněnských restauracích a maloobchodní síti.

Mendelova univerzita v Brně je nejstarší samostatnou vysokou školou svého odborného zaměření v České republice. Na fakultě v Lednici vychovává budoucí vinaře a obhospodařuje zhruba 100 hektarů vinic, v Brně má také vlastní zkušební pivovar a další provozy.

„Ke stoletému výročí univerzity jsme vybrali skvělé víno z naší dílny, tedy odrůdu, která je nejvíce spojena se stanovištěm Zahradnické fakulty v Lednici. Konkrétně jde o Cerason, tedy odrůdu, kterou vyšlechtilo sdružení Resistant, křížením Merlanu a Fratavy. Jde o interspecifickou odrůdu, odolnější k houbovým chorobám," uvedl Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Jubilejní víno, které už třetím rokem zraje v sudech, bude sytě granátové barvy připomínající vyzrálý Cabernet Sauvignon. Zráním ve vůni dominují tóny peckového ovoce, zejména tmavých třešní a višní a ušlechtilé dřevo. Název Cerason vychází z latinského pojmenování višně – Prunus cerasus. Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2008. Vinaři z Lednice budou víno stáčet do velkých lahví o objemu 1,5 litru a bude jich pouze sto. Každá láhev bude číslována. Cena každé z nich bude 1919 korun.

„Jde spíše o jakýsi artefakt, než běžné víno," uvedl Baroň.

Zatímco jubilejní víno bude luxusní záležitostí, s univerzitním pivem se budou setkávat Brňané celý rok v restauracích i maloobchodu. Přestože má Mendelova univerzita ve svém kampusu vlastní zkušební pivovar, jeho kapacita je malá.

„Proto jsme spojili síly s naším absolventem Petrem Kobzíkem, který provozuje jeden z nejstarších minipivovarů na jižní Moravě v Brně-Žebětíně. Pivo vaří podle receptur, které odráží výzkumnou činnost univerzity," uvedl vedoucí Ústavu technologie potravin (AF) Tomáš Gregor, který je mentorem a odborným garantem projektu.

Pivovarníci chystají několik speciálů, tím prvním je Ležák 1919

„Tímto pivem se snažíme přiblížit dobu založení univerzity. Po první světové válce byl nedostatek všeho, pivovary byly v nelehké hospodářské situaci. Byl nedostatek kvalitních vstupních surovin, proto se přistupovalo i k různým náhražkám. My jsme použili směs sladů ječných, pšeničných a žitných. Hořkost je zachována střední, tělem je pivo ostřejší a velmi plné," uvedl Kobzík, podle kterého podobné pivo na českém pivním trhu není.

18. 1. 2019; TZ: Mendelova univerzita

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

10 ocenění v soutěži European Product Design Award 2023

Martin Kuchta, Škoda ForFuture/UTB Zlín

Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získal celkem...

Orchideje MENDELU získaly devět medailí na mezinárodní výstavě

Orchideje MENDELU získaly devět medailí na mezinárodní výstavě

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně si přivezla rekordní počet medailí z mezinárodní výstavy...

Studovat IT může na FIT ČVUT v Praze každý

Ilustrační foto: pixabay

A to bez ohledu na věk a předchozí znalosti.

Co s nedostatkem zeleně v pražských ulicích?

Ilustrační foto: pixabay

Řešení navrhli studenti na letní škole FIT ČVUT.

reklama