Orchideje MENDELU získaly devět medailí na mezinárodní výstavě

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně si přivezla rekordní počet medailí z mezinárodní výstavy orchidejí, které se účastnila minulý týden ve Vídni. Získala celkem dvě zlaté, pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Výstavu pořádala Wiener Orchideengesellschaft.

Zlatou medaili získala orchidej Dedrobium sulcatum a Pleione Morava, stříbrnou Masdevallia aff. triangularis, Ida fimbriata, Masdevallia mendozae, Phalaenopsis Lippezauber x Phal. Yellow Lip, Phalaenopsis Hybride, bronzovou medaili si vysloužila Phalaenopsis philippines. Výstavy v Hirschstetten se Botanická zahrada a arboretum účastní od roku 2010 a pravidelně získává přední místa za expozici a medaile za rostliny.

„Architektonické řešení letošní expozice navrhly Anna Magni a Barbara Ševčíková z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty MENDELU. Zdařile navázaly na tvorbu výstavnických expozic profesora Ivara Otruby, který byl jejich původním výhradním autorem,“ uvedl Michal Pavlík, ředitel Botanické zahrady a arboreta MENDELU.

Sbírka orchidejí je využívána studenty a učiteli univerzity pro výuku a výzkum v tomto oboru pěstování a množení rostlin. Na začátku března budou orchideje ze sbírky pro veřejnost k vidění v rámci čtyřdenní výstavy na začátku března.

V Botanické zahradě a arboretu MENDELU je jedna z největších sbírek orchidejí ve střední Evropě. Sbírka obsahuje čtyři tisíce druhů ze střední a jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Madagaskaru, Austrálie a Nové Guineji. Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady. Sbírku založili J. Dušek a J. Křístek v roce 1967. V roce 1970 založila botanická zahrada jako jedna z prvních v Československu laboratoř pro množení orchidejí metodou in-vitro. Tato laboratoř slouží jako genobanka a je zde umístěno přibližně 1000 taxonů v kultuře in-vitro.

27. 2. 2024, TZ: MENDELU

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama