Volné kancelářské prostory ubývají v Praze i Brně

Firmy sídlící v Praze podepsali rekordní počet nájemních smluv, V Brně klesla neobsazenost na historické minimum.

Volné kancelářské prostory ubývají. Neobsazenost kanceláří klesla v Brně, jak už dříve i v Praze, pod 10 procent. Obě města se tak potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních 10 let.

„Ekonomice se daří, firmy expandují, a tudíž není divu, že po kvalitních kancelářích je hlad víc než kdy dřív. Navíc je málo nově dokončených projektů, rekordně nízká neobsazenost tedy není překvapením. Příští rok trh doručí přes 270 tisíc m2 v obou městech, což by mohlo pomoci neobsazenost navýšit. Pokud se však bude i nadále ekonomice dařit, budeme s nedostatkem kancelářských prostor bojovat i v následujících dvou letech," říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kanceláří ve společnosti Cushman & Wakefield.

Výstavba na rok 2018 bude silná jak pro pražský, tak brněnský trh úměrně k jejich velikosti. Na Brno připadne celkem 56,800 m2 o 13,500 více než v roce 2016. V Praze přibude 216,583 m2 nových kanceláří.

Rekordní objem pronajatých prostor v Praze ukazuje na velký apetit firem po nových kvalitních kancelářích. Dochází k mnoha relokacím, což zároveň snižuje podíl renegociací. Oblíbené pražské lokality jako Praha 4 a Praha 8, kde se uskutečnil největší objem pronájmů v posledním kvartálu, jsou v hledáčku firem nejčastěji. Mezi aktivní lokality patří po dlouhé době také Praha 7. Popularita Holešovic rok od roku stoupá, a to zejména kanceláří podél ulice Argentinská, kde je již téměř zaplněn projekt ArtGen.

Největší pražskou transakcí v druhém čtvrtletí byl předpronájem společnosti Moneta Money Bank (21 500 m2) v budově BB Centrum A na Praze 4. Jedná se o rekonstrukci s předpokládaným dokončením v prvním kvartálu 2018. Obecně dochází k rekonstrukcím zejména na Praze 1, díky menším možnostem výstavby. V rámci celé Prahy činí podíl rekonstrukcí 20 %. Oproti tomu Praha 1 zaznamenává přes 70 %.

V Brně došlo dle očekávání k nárůstu nájemného o 0,50 EUR na 13,50 EUR m2. Jsou i případy, kdy cena pronájmu přesáhne tuto cenovou hladinu. Jedná se především o kvalitní nemovitosti v centru města. V Brně je jich velmi málo, což dokazuje i fakt, že neobsazenost v samotném centru Brna je pod 5 % oproti celoměstskému průměru.

19.9.2017; TZ: Cushman & Wakefield

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

MMR přijalo téměř 100 žádostí o dotaci z oblasti cestovního ruchu

MMR přijalo téměř 100 žádostí o dotaci z oblasti cestovního ruchu. Foto Praha Press

V těchto dnech byla ukončena možnost podávat žádosti o dotace na projekty v oblasti cestovního ruchu.

V březnu bude největší veletrh hodinek v Evropě Baselworld 2018

Foto MCH Messe Schweiz (Basel) AG

Mezinárodní veletrh hodinek má svoji dlouhou historii a je velmi vyhledávanou akcí pro všechny znalce, odborníky i...

Za vínem a jeho producenty do Rakouska!

Za vínem a jeho producenty do Rakouska! Foto: cmw.at

18. Mezinárodní veletrh vína WEINMESSE INNSBRUCK 2018 je největším veletrhem vína v Rakousku.

Lenovo a Intel přinášejí jednodušší a bezpečnější internetovou autentizaci

Lenovo a Intel přinášejí jednodušší a bezpečnější internetovou autentizaci, foto: Lenovo

Lenovo je prvním výrobcem počítačů, který na trh přináší systém autentizace s certifikací FIDO, který je integrovaný...

reklama reklama reklama