Vědci z VŠB-TUO vyvinuli nové řešení lan výtahů

Výzkumníci z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava vyvinuli metodu a zařízení, které umožňuje sledovat velikosti působících tahových sil v nosných lanech, na nichž je zavěšena kabina výtahu.

Tento nový mobilní vyrovnávač tahu nosných lan výtahů představuje inovativní, cenově dostupný produkt umožňující výtahovým společnostem získat spolehlivý způsob vyrovnávání tahů v lanovém systému výtahů.

„Při provozování elektrických výtahů s pohonem realizovaným třecím kotoučem dochází vlivem rozdílné průtažnosti jednotlivých nosných lan k rozdílnému tahovému namáhání v průřezech těchto lan. Dílčí nosné lano tak může být značně přetíženo vůči ostatním instalovaným průřezům nosných lan u daného provedení výtahu," vysvětluje docent Leopold Hrabovský z Fakulty strojní.

Zařízení je také schopné nastavovat tahové síly v průřezech nosných lan, ať už při realizaci nových výtahů nebo rekonstrukcích a modernizacích výtahů stávajících. Tento vyrovnávač tahů pomáhá prodlužovat životnost částí výtahů - nosných lan i lanového třecího kotouče, nedochází k reklamacím a častým výměnám z důvodu nerovnoměrného opotřebení.

Stěžejní předností zařízení je kontinuální měření napětí všech lan výtahového systému při provozu výtahu. Mezi další výhody patří nedestruktivní metoda monitorování tahu v lanech, tedy metoda nevyžadující přerušení konečné délky nosného lana, na kterých je zavěšena kabina výtahu. Dále je to jednoduchost instalace, cenová dostupnost, nízká hmotnost, možnost různých forem měření a vlastní bateriový zdroj energie.

Technologie spočívající v realizovaném zařízení a softwaru umožňujícím vyrovnávat tahy v nosných lanech výtahů je nabídnuta ke komerčnímu využití formou licenčních podmínek.

5.1.2018; TZ: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

Zvídavost vpřed!

Veletrh vědy 2023/foto: AVČR

Zájemci se můžou hlásit na doprovodný program Veletrhu vědy.

Pohybové aktivity ve školách

Foto: ilustrační/pixabay

MŠMT připravilo plán podpory pohybových aktivit ve školách na příštích 5 let.

Amerika hledá ideální dron pro hasiče

Dron/Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Vývojáři dronů z FEL ČVUT budou ve finále soutěžit o milion dolarů.

reklama